
Fossett a Enevoldson.
FOTO - ČTK/AP
Proti nemu je však počasie. V najbližších dňoch sa mu asi dostať sa do stratosféry nepodarí. A práve teraz je najlepšie obdobie pre bezmotorové lety v obrovských výškach nad Novým Zélandom. Podľa expertov má Fossett len tri týždne.
Fossett chce vyletieť na špeciálne upravenom klzáku až do výšky 18 900 metrov a prekonať 16 rokov starý rekord - 14 700 metrov. „Je dosť možné, že sa nám to teraz nepodarí. Potom ale pôjdeme do Švédska a budeme tam od decembra do februára a skúsime to tam,“ povedal Fossett.
Bývalý burzový maklér sa bude v kokpite lietadla typu Glaser Dirks DG-505 chrániť pred chladom vo veľkých výškach astronautickým skafandrom, ktorý bude udržiavať teplotu. Na projekte sa podieľa aj americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Fossett je v úlohe druhého pilota. Prvým je skúsený Einar Enevoldson.
Experti upozorňujú, že let v takých výškach je extrémne nebezpečný. „Vzduch je tam veľmi riedky. Ak tam letíte príliš rýchlo, lietadlo sa môže rozpadnúť, ak však idete príliš pomaly, môžete padať. Ste na veľmi tenkom ľade,“ povedal Fossett.
Začiatkom mesiaca Fossett ako prvý človek v histórii obletel sólo bez medzipristátia zemeguľu v teplovzdušnom balóne. Ešte predtým vystúpil na Mount Everest, preplával Lamanšský kanál a dobrodružstvo hľadal aj pri závodoch psích záprahov na viac ako 2000 kilometrov dlhej trati. (kos, reuters)