
Útok na Gazu šokoval Izrael: medzi obeťami bolo 9 detí. FOTO - REUTERS
Pri utorkovom útoku na dom vodcu ozbrojeného krídla Hamasu Saláha Šiháda zhodilo izraelské lietadlo F-16 na obývanú štvrť jednotonovú riadenú bombu. Okrem Šiháda zomreli ďalší 14 ľudia, vrátane jeho rodiny. Bomba zabila 9 detí. Útok povolil osobne izraelský premiér Ariel Šaron a minister obrany Benjamin Ben Eliezer.
„Izraelskí politici musia za toto zlyhanie prevziať zodpovednosť,“ vyhlásil prezident Kacav, ktorý však nemá v krajine prakticky žiadnu moc. Šimon Peres povedal BBC, že útok bol omyl a že je mu ľúto nevinných obetí. Okolnosti akcie začala vyšetrovať izraelská armáda aj tajná služba Šin Bet.
Peres včera vyzýval Palestínčanov, aby sa vrátili za rokovací stôl. Rokovania s palestínskou samosprávou pod vedením Peresa doteraz viedli k mnohým ústupkom Izraela v záujme zlepšenia situácie palestínskeho civilného obyvateľstva. Peres včera tvrdil, že čo Izrael sľúbil, to aj splní, a naznačil ďalšie ústupky - deblokácie väčšej časti zadržaných palestínskych daní a viac pracovných povolení pre Palestínčanov, ako aj odsun z ďalších predjordánskych miest vrátane Ramalláhu. Rokovania prerušili po akcii v Gaze a palestínky vyjednávač Jásir Abíd Rabú včera povedal, že Palestínčania v tejto chvíli na ich obnovenie ešte nie sú pripravení.
Podľa Ben Eliezera izraelská vláda rozhodla o zabití Šiháda, ktorý je zodpovedný za smrť desiatok izraelských civilistov, už dávnejšie. On sám zrušil osem predchádzajúcich akcií pre riziko civilných obetí.
Aj radikálnejšie krídlo izraelských politikov však hľadá príčiny - najčastejšie sa spomína zlyhanie spravodajských služieb. Vraj nesignalizovali prítomnosť civilistov na mieste, kde sa zdržiaval Šiháda. Minister financií Sivan Šalom tvrdil, že premiér Šaron nebol informovaný, že existuje riziko zásahu civilistov. Útok, pri ktorom zahynul Šihád aj jeho zástupca, označil Šaron predtým za „úspech“.
Hamas sa včera opäť vyhrážal pomstou - sľuboval vo vyhlásení Izraelu „more krvi“. V noci na včera členovia Hamasu odpálili niekoľko rakiet typu Kásam na izraelské objekty v Gaze. Obete na životoch si nevyžiadali.
Izraelské obranné štúdie vykázali, že z Gazy prichádza do Izraela oveľa menej samovražedných atentátnikov ako zo západného brehu Jordánu - pretože je od neho aj fyzicky oddelená systémom bariér. Po niekoľkých masívnych vojenských operáciách na západnom brehu izraelská armáda prakticky pozatýkala alebo zabila všetkých miestnych vodcov radikálnych skupín a rozbila ich organizačnú sieť.
Keby utorková akcia v Gaze vyprovokovala násilnú odvetu Palestínčanov, hrozilo by otvorenie frontu v Gaze, ktorý by bol možno najkrvavejšou epizódou intifády.
(kl, tasr, reuters)