Vedenie opozičných slobodných demokratov vyšle na mimoriadne zasadanie iba niekoľko poslancov, ostatní budú demonštratívne zasadanie bojkotovať. „Mimoriadne zasadanie je úplne zbytočné, zvlášť, keď stojí daňových poplatníkov 250-tisíc eur,“ vyhlásil predseda slobodných demokratov Guido Westerwelle.
Mnohí poslanci totiž trávia letnú dovolenku tisícky kilometrov od Nemecka a ich cestu z dovolenky a opäť na dovolenku musí zaplatiť spolkový snem. Kresťanskí demokrati a CSU síce ešte oficiálne bojkot zasadania nevyhlásili, ale mnohí ich poslanci naznačili, že do Berlína neprídu. Dôležité pre nich bolo vyhlásenie kandidáta na úrad kancelára za CDU-CSU, bavorského ministerského predsedu Edmunda Stoibera. Ten o Struckovom vymenovaní povedal, že aj tak ide o ministra, ktorý bude v úrade len 60 dní.
Doterajší predseda poslaneckej frakcie sociálnej demokracie Peter Struck sa domnieva, že zostane ministrom obrany aj po voľbách 22. septembra.
Na ministerstve obrany nechce nič meniť a že sa bude naďalej usilovať realizovať plány jeho kontroverzného predchodcu Rudolfa Scharpinga. „Jeho prácu nie je možné kritizovať,“ vyhlásil Struck, a dodal, že Scharpinga neodvolali z funkcie preto, že zle riadil ministerstvo.
Keď sa novinári Strucka trochu ironicky spýtali, ako chce riešiť problémy armády, v ktorej nikdy neslúžil, spomenul svojho syna, ktorý bol tri roky poddôstojníkom. „Ten mi vysvetlil, aké povinnosti má spolkový minister obrany,“ povedal.
To, že chce Struck dôsledne pokračovať v stopách Scharpinga, narazilo na kritiku mnohých najvyšších predstaviteľov spolkovej armády. Generáli Strucka upozornili, že ak má armáda úspešne plniť svoje úlohy, musí dostávať viac z rozpočtu. To už naznačili aj vládne kruhy v Spojených štátoch a myslia si to aj ľudia na nemeckom ministerstve obrany.
Dva dni potom, čo Struck hovoril o nezmenenom rozpočte, sa ozvala aj štátna tajomníčka na ministerstve obrany Brigitte Schulteová. Vyhlásila, že sa „pri rozšírenom nasadení armády v zahraničí musí zvýšiť aj rozpočet ministerstva.“
Ak by Struck dal na slová štátnej tajomníčky, zabodoval by aj u opozície. Hovorca bavorskej CSU v branných otázkach Christian Schmidt Strucka vyzval, aby pri prerokovávaní štátneho rozpočtu začiatkom septembra - teda ešte pred voľbami do spolkového snemu - trval na zvýšení rozpočtu. V tom by našiel plnú podporu CDU a SCU.
Autor: RUDOLF STRÖBINGER, Bonn pre SME