Pokus o nájomnú vraždu novinárky Sabiny Slonkovej zaskočil všetkých. Údajný objednávateľ Karel Srba mal blízko k prominentnej osobe sociálnej demokracie Janovi Kavanovi. Šok je to aj pre českú spoločnosť. Okamžite sa objavili naliehavé otázky. Čo sme to za krajinu? Patríme do tretieho sveta?
O prípade informujú všetky mienkotvorné médiá, vznikla bohatá diskusia novinárov, politikov a občanov. Jej živý priebeh je najlepšou odpoveďou na obavy, že Česko skôr patrí na Východ ako Západ.
Aj to, čo diskusii predchádzalo - teda profesionalita, s akou bezpečnostné zložky zakročili, je dobrou správou. Polícia spravila presne to, čo mala - zachránila život budúcej obeti a zabezpečila dôkazy proti objednávateľovi vraždy Karlovi Srbovi a jeho komplicom. Zatiaľ všetko nasvedčuje, že konanie Srbu treba vnímať ako ojedinelý čin. Aj babráci, ktorých si najal, akoby dokazovali, že mafiánsky „štýl“ vyrovnávania účtov do českej spoločnosti nepatrí. Neschopnosť Srbovej partie je opakom profesionality, s akou ho Slonková sériou článkov k takémuto šialenému činu dohnala.
Rozpaky vzbudzujú politici z ČSSD. Bývalý šéf diplomacie Kavan za to akého človeka si k sebe vybral (Srbu sa zastával aj v čase, keď bolo jasné, že je namočený do zmlúv poškodzujúcich štát a objavilo sa podozrenie z vydierania). Kavan už oznámil, že z predsedníckej stoličky vo Valnom zhromaždení OSN odstúpiť nehodlá. Veď o post sa dlho usiloval. Česi sa teraz pýtajú - koho si dovedie do New Yorku?
Netreba zabúdať na bývalého premiéra Zemana, ktorý si vybral Kavana za ministra. Zeman vytváral nový bontón, ako sa správať k novinárom - veľmi často im grobiansky nadával. Mnohí ocenili, že Zeman odišiel z politiky štýlovo. Prípad Slonkovej ale ukázal, že v skrini po jeho vláde zostali (našťastie živé) mŕtvoly.