Portugalský premiér považuje Slovensko za dôveryhodného partnera v strednej Európe a je presvedčený, že na pražskom summite aliancie dostane Slovensko pozvánku na vstup do NATO. „Stačí sa už pozrieť na mapu a uvidíte, že z geopolitického hľadiska je postavenie Slovenska dôležité,“ povedal Guterres.
Na otázku, či sa neobáva, že po rozšírení únie o krajiny s chudobnejšími regiónmi jeho krajina príde o bohaté finančné injekcie Európskej únie, Guterres zopakoval stanovisko chudobnejších štátov únie: „Sme zásadne proti zmene súčasných pravidiel kohéznej politiky, na základe ktorej sa vyrovnávajú ekonomické rozdiely medzi regiónmi.“ Je rovnako optimistom aj v tom, že tak pre súčasné, ako aj budúce regióny budú platiť po rozšírení únie rovnaké pravidlá pri rozdeľovaní regionálnej pomoci. Zároveň sa vyslovil za budovanie silných federálnych inštitúcií únie.
Guterresova návšteva dodala zmluvný rámec vzájomnému obchodu. Dzurinda a Guterres podpísali dohody o leteckej doprave, zamedzení dvojitého zdanenia a zabránení daňových únikov v oblasti dane z príjmov.
Dotkli sa aj situácie na Ukrajine, kde nedávno došlo k zmene vlády a politické napätie okolo prezidenta Leonida Kučmu znepokojuje západných investorov. Guterres a Dzurinda vyjadrili podporu stabilizácii demokracie na Ukrajine, ktorú považujú „za kľúčový prvok bezpečnosti európskeho kontinentu“.
Portugalský premiér sa včera stretol aj s prezidentom Rudolfom Schusterom a predsedom NR SR Jozefom Migašom, s ktorým ako prezident Socialistickej internacionály viedol rozhovory na straníckej úrovni.
JURAJ TOMAGA