mi. Napríklad s KDH či SDĽ. Spýtali sme sa Anny Malíkovej na jej názor.
Ako sa vám pozdáva vyjadrenie vášho kolegu z opozície?
„Dozrel čas na zásadnejší postoj k vyjadreniam HZDS. Narážam i na vyjadrenie V. Tkáča, že HZDS chce spolupracovať s SMK. Líder Mečiar zatiaľ tieto tvrdenia nedementoval. Máme záujem o spoluprácu s každým, kto chce budovať slovenskú štátnosť. Nie s tými, ktorí ju chcú deštruovať.“
Vyjadrenia Mečiara nie sú nové. Aj na vlaňajšom sneme HZDS vylúčil z okruhu budúcich spojencov strany, ktoré nie sú za vstup Slovenska do NATO. Ako sa vyrovnávate z faktom, že nebudete v budúcej vláde s HZDS?
„Ak toto hovorí HZDS, ešte to neznamená, že nebudeme v budúcej vláde. Podľa môjho názoru Mečiar a HZDS vydávajú viacero signálov, že začínajú robiť páčivú politiku voči zahraničiu. Takáto politika nikdy Slovensku neprospela. Ak sa HZDS rozhodlo pre takúto hru, je to na jeho škodu. Spolupracovať s Maďarmi, Cigánmi, odmietať spoluprácu s kresťanskými a národnými stranami ako SNS, treba sa zamyslieť, o čo komu ide.“
Je možné, že SNS zváži odstúpenie od opozičnej zmluvy s HZDS?
„Zatiaľ som povedala svoje osobné názory. Nastal však čas prehodnocovania vzťahov, ktoré sa ukazujú ako málo prínosné. Budem žiadať oficiálne vysvetlenie, pretože už toho bolo dosť.“
Pre Mečiara bola SNS, ako hovorí, nutným zlom. Čo vy na to?
„Prečo V. Mečiar súhlasil v rámci bývalej koaličnej spolupráce, že post ministra obrany obsadí strana, ktorá nesúhlasí so vstupom do NATO? Nad tým by sa mali domáci a zahraniční analytici zamyslieť. Tam bola predsa potrebná dohoda obidvoch. “
Môže neúčasť SNS vo vláde ohroziť vašu pozíciu predsedníčky SNS?
„Vôbec nejde o moju pozíciu. Najskôr by ste sa mali opýtať, či môže neúčasť SNS vo vláde ohroziť ďalšie smerovanie tejto republiky. Na to odpovedám, že môže.“
IGOR STUPŇAN