
FOTO - REUTERS
„Je pravda, že som prejavil záujem o trockistické idey a že som nadviazal vzťahy s jednou z formácií tohto hnutia,“ odpovedal šesťdesiattriročný Jospin v Národnom zhromaždení, dolnej komore parlamentu, na otázku jedného z pravicových opozičných poslancov. „Išlo výlučne o osobnú, intelektuálnu a politickú záležitosť,“ zdôraznil francúzsky premiér, ktorý sa podľa vlastných slov nemá za čo hanbiť.
V 60. rokoch podľa neho zohrávali v jeho politickom dozrievaní rozhodujúcu úlohu dva prvky - antikolonializmus a antistalinizmus.
Bývalý aktivista Internacionalistickej komunistickej organizácie (OCI) Patrick Dierich nedávno denníku Le Parisien potvrdil, že Jospin pracoval v tejto trockistickej organizácii ešte na začiatku 70. rokov, keď už bol oficiálne členom socialistickej strany. Vtedajší vodca socialistov, zosnulý exprezident Francois Mitterrand o jeho „dvojitom členstve“ dobre vedel, dodal Dierich. Obvinenia z trockistickej špionáže vnútri socialistickej strany Jospin včera odmietol.
Lev Trockij stál na čele ruskej revolúcie v roku 1917. Hlásal, že komunisti by mali na celom svete zvrhnúť kapitalizmus a Stalina označil za autoritára. V roku 1929 emigroval, v roku 1940 ho v Mexiku zavraždil sovietsky agent.
Jospin je po nemeckom ministrovi zahraničia Joschkovi Fischerovi druhým významným západoeurópskym politikom, ktorého v poslednom čase dostihla jeho politická minulosť. Fischer bol členom radikálneho zoskupenia a zúčastňoval sa na pouličných bitkách s políciou. Za tie sa ospravedlnil.
(čtk, reuters)