
FOTO - Reuters
Prezident Zimbabwe Robert Mugabe prišiel v pondelok o svojho najsilnejšieho spojenca Chenjeraia Hunzviho, ktorý zomrel podľa tamojších médií na mozgovú maláriu. Vodca vojnových veteránov z čias boja za nezávislosť Rodézie pred dvadsiatimi rokmi, ktorý mal bojové meno Hitler, pomohol Mugabeho strane vyhrať parlamentné voľby. Razil pritom cestu Mugabeho pozemkovej reforme - prerozdeleniu pôdy bielych farmárov medzi čiernych obyvateľov.
„Hitler“ Hunzvi, 51-ročný lekár, študoval v Poľsku a za manželku mal Poľku. Mugabemu by pravdepodobne pomohol vyhrať aj prezidentské voľby na budúci rok. Jeho metódou bolo podľa BBC násilie a zapálená rétorika. „Každá revolúcia potrebuje násilie,“ povedal Hunzvi v jednom zo svojich rozhovorov.
Vyvlastňovanie fariem
Na čele Národnej asociácie veteránov oslobodzovacej vojny, ktorej členovia mali penzie trojnásobne vyššie, ako je priemerný plat v Zimbabwe, sa Hunzvi cítil ako revolucionár formátu Che Guevaru či Napoleona a niekedy sa prirovnával aj k Ježišovi Kristovi. Svoju súkromnú armádu dal do služieb prerozdeleniu piatich miliónov hektárov pôdy vyše 3-tisíc fariem bielych vlastníkov.
Viac než 70 percent poľnohospodárskej pôdy v krajine vlastní belošská menšina. Mugabeho úmysel napraviť krivdy koloniálnej minulosti sa zásluhou Hunzviho veteránov premenil na kruté výpady proti farmám, ktoré znížili poľnohospodársku produkciu v krajine a privodili odlev zahraničného kapitálu. Zimbabwiansky „Hitler“ sa stotožnil s revolučnou myšlienkou boja proti potomkom kolonizátorov, ktorým „prisluhuje“ súčasná opozícia.
Od februára 2000 veteráni okupovali vyše 1700 fariem. Mugabe ich podporil napriek rozhodnutiu súdov, podľa ktorých sú okupácie ilegálne. Každý pokus farmárov riešiť situáciu ponukou časti pôdy na prerozdelenie odmietal s tým, že farmári chcú blokovať jeho reformu.
Opozíciu držal v strachu
Pred parlamentnými voľbami v júni minulého roku sa Hunzviho súkromná armáda pokúšala odradiť voličov od podpory opozičného Hnutia za demokratickú zmenu násilnosťami a zastrašovaním. Najmenej tridsať stúpencov opozície bolo zabitých. Mugabeho strana Africký národný zväz Zimbabwe - Vlastenecký front (ZANU-PF) voľby tesne vyhrala a Hunzvi získal poslanecký mandát.
Počas poslaneckej kariéry používal okrem rečníckeho talentu aj päste, ktorými sa vyhrážal zástupcom opozície odmietajúcim podporiť prezidentove návrhy. V takejto podobe ho neraz zachytili televízne kamery. Jeho muži majú tento rok na svedomí vpád do asi dvesto tovární, kde chceli chrániť práva zamestnancov.
Je veľmi pravdepodobné, že aj kampaň pred voľbami prezidenta v roku 2002 by bola násilná a voliči by napokon podľahli teroru a zvolil opäť Mugabeho, ktorý im vládne už 21 rokov.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ