
Ľavičiar Blair stavil na „ľudové“ pivo, konzervatívec Hague sa zasa posilňuje anglickým čajom s mliekom. Pivo sa tentoraz ukazuje ako silnejšie.
FOTO - REUTERS
Stávková kancelária Ladbrookes prestala prijímať stávky na víťazstvo labouristov a tradične konzervatívny denník The Times včera čitateľom oznámil, že v týchto voľbách si hlasy voličov zaslúži labouristická strana. Dobre informovaný zdroj z londýnskeho city pre SME povedal, že medzi finančníkmi vládne pokoj, očakáva sa Blairovo víťazstvo a situácia je pokojná.
Hoci sa môže zdať, že v britských voľbách je už o všetkom rozhodnuté, nie je to tak. Labouristi aj konzervatívci sa vzácne zhodujú v jednej veci - voľby budú až vo štvrtok.
Dva dni pred nimi je ešte o čo hrať. Vládni labouristi Tonyho Blaira doručili od pondelka do schránok svojich tradičných voličov päť miliónov obálok s jednoduchým posolstvom - choďte voliť, je to vo vašom záujme. Blair sa teraz sústreďuje na tie volebné obvody, v ktorých získal v posledných voľbách len tesnú väčšinu - na niektorých miestach rozhodovali doslova stovky hlasov.
Predseda konzervatívcov William Hague sa včera vrátil k svojim tradičným témam znižovanie daní (nechajme ľudí rozhodovať, čo urobia so svojimi peniazmi) a záchrana libry. Zdá sa však, že konzervatívci tápu a ich kampane sú skôr len reakciou na to, čo robia labouristi. V pondelok napríklad Hague ľudí presviedčal, že v súvislosti s nákazou slintačky a krívačky sa pripravuje masová likvidácia hospodárskych zvierat.
Taktické volenie a liberálni demokrati
Pred približujúcim sa dátumom volieb politici aj novinári stále viac hovoria o tak trochu britskej špecialite - taktickom volení. V Británii sa uplatňuje väčšinový volebný systém. Znamená to, že zajtra prebehne na ostrovoch 659 minivolieb - v každom volebnom obvode. Najväčší boj zvyčajne zvádzajú tri najvýznamnejšie politické strany: labouristi, konzervatívci a liberálni demokrati.
Nie je výnimočné, že sa na miestach, kde sú napríklad tradične slabší labouristi, presadia práve vďaka ich hlasom liberálni demokrati. Je to jednoduché - voliči, ktorí nemajú v láske konzervatívcov, dajú radšej hlas členovi liberálnych demokratov, ak má väčšiu šancu než labourista.
Aj taktické hlasovanie s veľkou pravdepodobnosťou ovplyvnilo výsledok volieb v roku 1997, keď konzervatívci utrpeli drvivú porážku. Napriek tomu, že politická mapa na väčšine miest pomerne jasne ukazuje, kde sú jednotlivé strany silnejšie a kde slabšie, uzatváranie dvojčlenných koalícií proti silnému kandidátovi tu nie je zvykom. V niektorých volebných obvodoch sa však dá vytušiť určitá apatia na straníckych sekretariátoch. Labouristom ruže tradične nekvitnú na juhu Anglicka, konzervatívci v roku 1997 nezískali ani jedno kreslo v Škótsku alebo vo Walese.
Boj o Middle England
Zrejme rozhodujúci boj sa odohrá v strednom Anglicku (Middle England). Tento termín nevystihuje spomenutú oblasť len geograficky. Je tak trochu aj o životnom štýle a štandarde obyvateľov. Domy, v ktorých bývajú, väčšinou aj vlastnia. V 80. rokoch volili najmä konzervatívnu Margaret Thatcherovú. V posledných voľbách - Tonyho Blaira. Víťazstvo v tejto oblasti preto žiadna strana pravdepodobne nikdy nemôže považovať za isté. Kto chce vyhrať voľby, musí získať Middle England.
Mnoho voličov, predovšetkým starších už volilo - poštou. Labouristi v strachu pred nedostatočnou voličskou účasťou výrazne uvoľnili pravidlá a korešpondenčné volenie už nie je žiadnym problémom. Blair sa včera vybral práve do Middle England a opäť zopakoval to, čo si voliči do konca kampane zrejme vypočujú ešte viackrát: „Práve vy, britskí voliči, rozhodnete o tom, kto bude sedieť vo vláde.“
MAREK CHORVATOVIČ, Knaresborough