BRATISLAVA – Zistenie, že v Českej republike vo vojenských kruhoch pôsobia bývalí agenti ŠtB, ktorí nezákonne získali negatívne lustračné osvedčenia, na Slovensku nevyvolalo taký rozruch ako u našich susedov. Aj keď je veľmi pravdepodobné, že bývalí agenti ŠtB z komunistickej vojenskej kontrarozviedky pôsobia i v Armáde SR.
Ministra obrany Jozefa Stanka o tom telefonicky informoval jeho český kolega Jaroslav Tvrdík. Stank včera tieto informácie nekomentoval. Podľa jeho hovorcu Pavla Vitka sa nimi bude zaoberať na najbližšom stretnutí so svojím českým partnerom.
Nevyjadril sa ani predseda branno-bezpečnostného výboru, poslanec KDH Vladimír Palko. Denníku SME sa nepodarilo zastihnúť ani poslanca Jána Langoša, bývalého federálneho ministra vnútra. Pritom Stanislav Gross obvinil z vydávania nepravdivých lustračných osvedčení práve pracovníkov, ktorí na ministerstva vnútra robili za jeho éry. Zodpovednosť za vydávanie nepravých lustračných oznámení odmieta bývalý námestník Jána Langoša, český senátor Jan Ruml.
Bývalý náčelník generálneho štábu, poslanec Jozef Tuchyňa tvrdí, že v štruktúrach Ministerstva obrany SR pracujú aj osoby, ktoré v minulosti pôsobili vo vojenskej kontrarozviedke.
Pre Tlačovú agentúru SR Tuchyňa spomenul prípad bývalého vysokopostaveného funkcionára Východného vojenského okruhu, ktorý počas lustrácií v armáde spolu s ďalším vojenským funkcionárom odišiel z dôvodu spolupráce s ŠtB do zálohy. „Našli si miesta v civilnej sfére, ale aké bolo moje prekvapenie, keď dostali čisté lustračné osvedčenia, že nie sú evidovaní v archívoch ŠtB!“ uviedol Tuchyňa, ktorý bol v tom čase veliteľom Východného vojenského okruhu.
Podľa bývalého ministra obrany a člena branno-bezpečnostného výboru Jána Siteka je problémom fakt, že česká strana od rozdelenia federácie nesúhlasila s tým, aby boli rozdelené aj archívy bývalej vojenskej kontrarozviedky.
„Keby boli archívy rozdelené, kedykoľvek je možná spätná kontrola,“ povedal.
Závažnosť zistení, že vo vojenských rozviedkach môžu pôsobiť ľudia s minulosťou z bývalých komunistických tajných služieb, je citlivá najmä smerom k NATO.
Český veľvyslanec pri NATO Karel Kovanda pre BBC uviedol, že lustrácie nie sú pre alianciu smerodajnou záležitosťou. Vážny problém by však podľa neho nastal vtedy, ak by sa zistilo, že títo ľudia majú prístup k utajovaným dokumentom aliancie. Otázne je, ako zareaguje aliancia v prípade Slovenska, ktoré sa o vstup do NATO len usiluje.
(mar)