BRATISLAVA – Slovensko zatiaľ nemá prípad odhalenej prípravy vraždy novinára. Na zástupcov médií väčšinou útočila iba Slovenská informačná služba v čase, keď ju viedol dnes väznený Ivan Lexa.
Nájomné vraždy sa u nás ale vyskytujú. Policajný viceprezident Jaroslav Spišiak priznáva, že odhaliť objednávateľa a aj páchateľa býva zložité. Polícia v minulých mesiacoch odhalila tri prípravy na vraždu a zabránila ich vykonaniu.
Naposledy si jeden muž objednal vraždu manžela svojej milenky. Vraždu si objednal zvláštnym spôsobom – dal si inzerát na internet. Nájomný vrah sa prihlásil okamžite. Dohodli sa na sume stotisíc.
Polícia však stihla zakročiť. V čase, keď zatýkala objednávateľa, bola jeho milenka so svojím manželom na dovolenke pri mori. Polícia dodnes nechce povedať, kto sa na inzerát prihlásil. Všetky informácie ale nasvedčujú, že to bol príslušník kriminálky, ktorý potom prípad ľahko vyriešil.
Vraždu si môže objednať aj ten, kto nemá styky s podsvetím. Stačí, aby svoj úmysel naznačil v bare alebo pred niektorými svalnatými potetovanými chlapmi s krátkymi vlasmi. Cena za vraždu sa pohybuje od stotisíc až do niekoľko miliónov, podľa významu obete.
Príprava vraždy českej novinárky bola podľa Spišiaka amatérska hlavne preto, že ju mal spáchať narkoman. Na Slovensku to nie je bežné: „Skôr sú to ľudia, ktorí sú z prostredia podsvetia. Buď to robia pravidelne a je to pre nich v organizovanej skupine typické, alebo sú len začiatočníci a je to skúška, pri ktorej majú preukázať odvahu.“
Porovnávať slovenských nájomných vrahov s negatívnymi hrdinami filmov sa tiež nedá. „Nedá sa povedať, že sú tu ľudia, ktorí vykonávajú len vraždy. Napriek tomu sú informácie, že v strednej Európe sú výcvikové strediská, kde sa ľudia na takúto úlohu pripravujú.“
Nedá sa povedať ani, či je ľahšie vypátrať objednávateľa alebo vykonávateľa vraždy, najmä ak je to profesionál. „Ak vykonávateľ nezanechá na mieste žiadne stopy, je ľahšie vypátrať objednávateľa.“ Polícia ho vytypuje najmä podľa motívu – akú výhodu mu vražda priniesla.
Za vyššiu formu profesionality sa považuje, ak vraždu niekto sprostredkuje. Vtedy vrah ani nemusí vedieť, pre koho zabíja: „Ak je profík, tak ho to ani nezaujíma,“ tvrdí Spišiak. Takýchto vrážd je na Slovensku málo. Z významnejších sa polícii podarilo objasniť vraždu šéfa Výskumného ústavu jadrových elektrární Jána Korca. Za najväčšiu nájomnú vraždu sa považuje postrieľanie desiatich členov podsvetia v Dunajskej Strede. Polícia má síce objednávateľa, ale vykonávatelia dodnes unikajú.
(mož)