Nad atletikou je tieň chémie

Atletikou zatriasla pár dní pred otvorením šampionátu starého kontinentu v Mníchove séria ďalších potvrdených dopingových prípadov. Najznámejším odhaleným hriešnikom je Belgičan Mohammed Mourhit. Európskemu rekordérovi na trate od 3000 do 10 000 metrov, .


Mohammed Mourhit (vpravo) gratuluje víťazovi na 5000 m na MS v Seville 1999 Maročanovi Salahovi Hissouovi. Mourhit skončil tretí.


FOTO – REUTERS


Atletikou zatriasla pár dní pred otvorením šampionátu starého kontinentu v Mníchove séria ďalších potvrdených dopingových prípadov. Najznámejším odhaleným hriešnikom je Belgičan Mohammed Mourhit. Európskemu rekordérovi na trate od 3000 do 10 000 metrov, majstrovi sveta v krose z roku 2000 a 2001, bronzovému z MS 1999 v Seville na 5000 m dokázali v tele zakázanú látku erythropoietin (EPO). Ako potvrdil hovorca Medzinárodnej asociácie atletických federácií IAAF Nick Davis, 31-ročného rodáka z Maroka pozitívne testovali počas tréningu a jeho účasť na ME v Mníchove (6. – 11. augusta) je vylúčená. Belgičanov nález potvrdila vzorka, ktorú mu odobrali z moču i krvi. IAAF rozhodne o treste neskôr, ale atléta čaká najmenej dvojročný zákaz činnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavé je, že Mourhita kontrolovali ešte v máji, deň pred majstrovstvami sveta v polmaratóne v Bruseli. Belgičan na šampionáte štartoval, ale napriek ilegálnej výpomoci chémie skončil na 23. mieste.

Tri európske rekordy

Mourhit získal belgické občianstvo v roku 1997 po troch rokoch pobytu v krajine, teda rýchlejšie ako vyžadujú regule IAAF (päť rokov). Pomohol mu sobáš s Bruselčankou. Prvý európsky rekord prekonal v auguste 2000, keď zabehol 5000 m za 12:49,71 min (4. v historických tabuľkách), neskôr pridal najlepšie časy kontinentu na dvojnásobnú vzdialenosť – 26:52,30 (7.) a na 3000 m časom 7:26,62 (6.). Znie to neuveriteľne, ale takýto trojlístok európskych výkonov histórie držal iba legendárny Fín Paavo Nurmi v rokoch 1926 – 1932.

SkryťVypnúť reklamu

Na veľkých mítingoch bol útly Mohammed (164 cm/55 kg) jediným bežcom na vytrvalostných tratiach, ktorý dokázal popreháňať Keňanov, Etiópčanov či svojich rodákov z Maroka.

Mourhit začal s atletikou až na vysokej škole v Rabate, keď mal osemnásť. Prirodzeným vzorom, tak ako pre každého začínajúceho marockého bežca, bol legendárny svetový rekordér od 1500 m do 5000 m druhej polovice osemdesiatych rokov Said Aouita. Dnešný trojnásobný európsky rekordér sa ale v silnej domácej konkurencii nepresadil, známym sa stal až v belgickom drese.

Mohammed pritom nemenil tréningové metódy. Naďalej žil striedavo v Afrike a Európe. Pripravoval sa zásadne vo vysokohorskom marockom Ikrane (nadmorská výška 1600 až 2000 m) spolu s bratom Assanom. Sprvoti kombinoval dráhu, terén i cestu. V súčasnosti už behá viac polmaratóny a krosy, ale v Mníchove chcel štartovať. Európsky titul nemá z haly ani z otvoreného štadiónu. Vyhlásil však, že jeho životným cieľom je olympijský maratón 2004 v Aténach. Belgičanovi s marockou krvou sa predsavzatie zrejme nenaplní.

SkryťVypnúť reklamu

Štyri zlé zvesti

Správa o Mourhitovom dopingu nebola v uplynulých dňoch jedinou, pri ktorej kráľovná športov zaplakala. Britský ľahkoatletický zväz informoval o pozitívnych výsledkoch testovania popredných atlétov – 28-ročnej žrdkárky Janine Whitlockovej s tohtoročným maximom 441 cm a 34-ročného diskára Perrisa Wilkinsa (64,34 m). U obidvoch našli stopy steroidu methandienon. Použitie anabolík, steroidu methenolonu, priznal aj 29-ročný kladivár David Chaussinand. Francúzsku jednotku (80,68 m) odhalili kontrolóri IAAF, ktorí ho „navštívili“ počas tréningu. Na rozdiel od väčšiny, ktorí v podobných prípadoch použitie dopingu „zatĺkajú“, Chaussinand sa zriekol B-skúšky a oznámil odchod z atletickej scény.

(šef, pf)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 900
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 948
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 749
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 878
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 812
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 727
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 374
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 162
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu