
FOTO - REUTERS
Brazílčan Sergio Vieira de Mello sa stane najvyššie postaveným obhajcom ľudských práv v OSN. V úlohe vysokého komisára pre ľudské práva nahradí od septembra nekompromisnú Mary Robinsonovú, ktorú si už v tejto úlohe neželali USA a predĺženia mandátu sa zriekla. 189-členné VZ OSN včera schválilo Vieiru na jej mieste - jeho vymenovanie podporili neoficiálne USA aj Veľká Británia.
54-ročný Vieira de Mello je kariérny diplomat a v OSN pôsobí od roku 1969. Jedna z jeho posledných úloh bola riadiť misiu OSN, ktorej práca vyústila do nezávislosti Východného Timoru. Predtým pôsobil dočasne na čele misie OSN v Kosove a väčšinu kariéry strávil ako vysoký komisár OSN pre utečencov v Ženeve.
Komisári pre ľudské práva boli od začiatku vytvorenia úradu v roku 1994 neustále kritizovaní - niektorí pre to, že o porušovaní ľudských práv otvorene hovorili, iní, že o nich mlčali. Robinsonová, bývalá prezidentka Írska, patrila do tej prvej skupiny. Zanecháva po sebe rozšírený tím a počet pobočiek a rozporné dedičstvo. Získala si pochvalu aktivistov, ale bola tŕňom v oku veľmocí ako Čína, Rusko i Spojené štáty, za čo ju označovali za „politicky necitlivú“. Napäté vzťahy mala aj s Izraelom. Washington si neželal predĺženie mandátu Robinsonovej, zvlášť po tom, ako vyjadrila obavy v súvislosti so zaobchádzaním s afganskými väzňami, ktorých USA previezli na Kubu.
Úrad komisára OSN pre ľudské práva je jedným z najvýznamnejších v rámci OSN. Má rozpočet 50 miliónov dolárov a zamestnáva 200 ľudí. Robinsonová vedela dať tejto funkcii váhu a otázku ľudských práv dostala do centra pozornosti - čo bolo dôležitou prioritou generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana. O jej miesto súperilo viacero kandidátov - poľský disident Bronislaw Geremek, bývalá filipínska prezidentka Corazon Aquino a bývalý thajský minister zahraničia Surin Pitsuwan. (reuters)