
Thajské dievčatko Natrika čaká v sirotinci v Bangkoku na adopciu. Cieľom programu OSN pre populáciu bolo znížiť počet nechcených detí, predovšetkým v krajinách s vysokou pôrodnosťou. FOTO - REUTERS
Amerika opäť ukázala, že je ochotná postaviť sa v záujme dodržania svojej línie, proti celému svetu. Tentoraz ide o Fond OSN pre populáciu.
Washington tohto roku fondu nezaplatí svoj príspevok - 34 miliónov dolárov. Prekáža mu, že z týchto peňazí sa možno financujú aj nútené potraty a sterilizácie. Deje sa tak údajne hlavne v Číne, kde štát podporuje politiku jedného dieťaťa. OSN k tomu vraj pomáha.
Spor, ktorý by sa dal označiť za klasický boj medzi konzervatívcami a liberálmi, má viacero rovín. Tá základná je konflikt medzi obhajcami života, ktorí odmietajú prerušenie tehotenstva a obhajcami práva voľby ženy.
Tento rozmer je prítomný takmer na celom svete. V Amerike trochu vypuklejšie, lebo je jednou z kľúčových politických tém republikánov a demokratov.
V spore o fond OSN je ale jedna zásadná trhlina: aj po americkom prešetrovaní sa nepodarilo dokázať, že peniaze skutočne išli aj na nútené potraty a sterilizácie. Naopak. Šéfka fondu Thoraya Obaidová obviňuje Ameriku, že k stratám na životoch len teraz dôjde: „Trpieť budú ženy a deti v najchudobnejších krajinách.“ Organizácia je podľa nej „za život“, a preto aj v Číne bojuje proti núteným potratom. Fond OSN pre populáciu sa snaží pomáhať ženám počas tehotenstva a priamo pri pôrode, financuje tiež zdravotnícku starostlivosť o narodené deti a prevenciu pred sexuálnymi chorobami. Podľa Obaidovej sa z amerických peňazí pre fond mohlo zabrániť dvom miliónom nechcených tehotenstiev, takmer 800-tisíc núteným potratom, 4700 úmrtiam detí počas tehotenstva a 77-tisíc úmrtiam narodených detí.
Podľa pozorovateľov rozpútali ultrakonzervatívne mimovládne organizácie rozsiahlu kampaň, aby Busha presvedčili. Ich analýzy boli jednoznačné a skutočne vyvolali v Bielom dome diskusiu. Ministerstvo zahraničia preto vyslalo do Číny komisiu. Tá však nepotvrdila, že by sa priamo z peňazí OSN potraty a sterilizácie podporovali. Pripustila však, že Peking skutočne matky k týmto krokom núti a ani OSN nie je schopná tomu zabrániť.
Napriek tomu Amerika radšej dá peniaze svojej vlastnej organizácii pre medzinárodné rozvojové programy, ktorá však pôsobí len v polovici krajín v porovnaní s OSN.
O to vypuklejšia je ďalšia rovina tohto konfliktu. Aj teraz sa v zákulisí odohráva boj medzi dvoma krídlami Bushovej administratívy. Proti podpore fondu boli konzervatívci ako minister spravodlivosti John Ashcroft, alebo Bushov hlavný politický poradca Karl Rove. Už po niekoľkýkrát sa im podarilo v spore s umiernenými, na čele s ministrom zahraničia Colinom Powellom, vyhrať. Zvláštne bolo práve to, že rozhodnutie nepodporiť orgán OSN musel oznámiť práve Powell. A ten fond OSN obhajuje.
MATÚŠ KOSTOLNÝ