Vymenovanie Kačera odmieta KDH, pretože podľa nich by sa tým ohrozila pozícia súčasného štátneho tajomníka ministerstva obrany Jozefa Pivarčiho. Stank odmietol aj úvahy médií o tom, že by chcel poslať Pivarčiho do Bruselu za vojenského pridelenca Slovenska v centrále NATO.
„Vážim si Pivarčiho ako profesionála a nechcem ho za nikoho vymieňať,“ povedal Stank, ktorý vo vymenovaní Kačera nevidel politický problém, ale snažil sa k tomu pristupovať pragmaticky. „Vybral som Kačera a snažil som sa ho presadiť do takej pozície, aby mohol komunikovať so zahraničím, a aj preto, aby som sa mohol viac starať o ministerstvo.“ Stank sa chce venovať najmä transformácii armády, ktorá je podmienkou vstupu do NATO. Minister obrany povedal, že Kačera vybral v záujme Slovenska a programových cieľov vlády. Podľa neho post, na ktorý ho navrhuje, nie je miestom politického štátneho tajomníka: „Myslím si, že štátny tajomník tohto typu využíva honor, aby mohol dobre spolupracovať so zahraničím, a nie je to ten politický štátny tajomník ako pán Pivarči.“
Ak minister obrany zistí, že spôsobom, akým sa snažil presadiť Kačera, to nejde, bude nútený hľadať iné riešenie. „To riešenie však bude horšie. Viem si predstaviť štátneho tajomníka bez politického krytia. Ak bude mať krytie ministra, štatutárneho štátneho tajomníka, vedúceho úradu ministerstva obrany a prípadne aj vlády, tak čo ešte potrebuje,“ dodal Stank, ktorý sa dnes stretne na rokovaní o tejto otázke s predsedom KDH Pavlom Hrušovským. Podľa Stanka sa budú snažiť hľadať také riešenie, aby sa nemusela otvárať koaličná dohoda.
(ldi)