BRATISLAVA – Hnutie za demokratické Slovensko nevylučuje zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu s cieľom vysloviť nedôveru vláde. Dôvodom má byť uvalenie väzby na exriaditeľa SIS a poslanca Ivana Lexu bez súhlasu parlamentu.
HZDS nie je spokojné ani s tým, že vláda zatiaľ pred poslancami nepredniesla odpočet plnenia svojho programového vyhlásenia. Podpredseda HZDS Sergej Kozlík to povedal v relácii Na telo televízie Markíza.
Situáciu i správanie médií v čase odchodu Lexu do zahraničia Kozlík prirovnal k päťdesiatym rokom. „Vyvolávala husiu kožu. Poslanci vládnej koalície priamo vo svojich vystúpeniach žiadali, aby pán Lexa išiel dokazovať svoju nevinu pred súd. To sú inkvizičné prístupy,“ povedal.
Minister spravodlivosti Ján Čarnogurský minulý týždeň pripomenul, že súhlas parlament už dal. Je to uznesenie číslo 988 z roku 2000, keď parlament súhlasil s vydaním medzinárodného zatykača. Čarnogurský sa preto domnieval, že ak sudca uzná dôvody na väzbu, môžu ju na Lexu uvaliť.
Minister vnútra Ivan Šimko dôvody HZDS na odvolanie vlády nekomentoval: „Vôbec ma to nezaujíma.“ Poslanec SMK László Gyurovszky: „Odvolanie vlády nemá nič spoločné s tým, či sudkyňa vzala Ivana Lexu do väzby. To by mohol Kozlík vedieť.“
Poslanec Ladislav Orosz z SDA predpokladal, že HZDS ešte niečo vymyslí, aby na seba upriamilo pozornosť verejnosti. „Pokiaľ ide o väzbu, parlament súhlas vydal. Druhý dôvod nestojí ani za komentovanie. Je to predvolebný ťah,“ povedal.
Poslanec Peter Tatár označil snahu HZDS za „vrtoch pred voľbami“. Zopakoval, že súhlas na väzbu existuje a ústava pozná len odsúhlasenie programového výhlasenia vlády na začiatku volebného obdobia.
Naposledy HZDS chcelo odvolať vládu a premiéra Mikuláša Dzurindu začiatkom júla. Dôvodom bola kauza nákup ľahkých motorových vlakov. Za odvolanie Dzurindu bolo 52 poslancov, potrebný bol súhlas aspoň 76 poslancov.
(sp, tasr)