BRATISLAVA – Zatknutie bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Ivana Lexu a jeho prevezenie do väznice v Bratislave je výstrahou pre všetkých, ktorí špekulujú s vyhýbaním sa právu a súdom, že nemajú šancu. V relácii STV O päť minúť dvanásť to povedal minister spravodlivosti Ján Čarnogurský.
„Dostali sme ho, je to svedectvo aj o medzinárodnej spolupráci,“ povedal minister a vyslovil uznanie orgánom Juhoafrickej republiky, ktoré Lexu prostredníctvom Interpolu zatkli.
Čarnogurský vyslovil domnienku, že sa uplatnilo staré známe pravidlo – za všetkým hľadaj ženu. Denník SME už napísal, že Lexu zadržali v penzióne, ktorý zrejme patrí jeho sekretárke Ingrid Kučerovej. V JAR vystupovala pod menom Ingrid Gelmanová. Minister vysvetlil, že Lexova sekretárka sa zdržiavala v jeho blízkosti. Do Južnej Afriky prišla legálne a v čase počítačov nebol problém ju vystopovať.
Čarnogurský za neprijateľné označil uvažovanie, že by sa niektoré z káuz spojených s SIS mali uzavrieť do volieb. „Zákony tu platia bez ohľadu, aká je volebná kampaň a kedy sú voľby.“
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner si myslí, že Lexov návrat dva mesiace pred voľbami je „veľmi podivný“. Pripomenul, že ešte v lete 2000 bolo v sprievodnom parlamentnom materiáli na vydanie zatykača na Lexu spomenuté, že bol Juhoafrickej republike. „Ja vám hovorím, že to nie je podivné. Naozaj bolo treba zladiť činnosť orgánov dvoch štátov a Interpolu,“ bránil sa minister Čarnogurský.
Podpredseda HZDS Rudolf Žiak, ktorý bol za čias Lexovej SIS šéfom jej rozviedky, kritizoval spôsob, akým sa Lexa dostal späť na Slovensko. „Napĺňanie spravodlivosti porušovaním zákona nie je možné,“ tvrdil. Zopakoval, že HZDS za Lexom stále stojí a pripomenul prezumpciu neviny. Na otázku, či takto hovorí aj preto, že musí kryť šéfa HZDS Vladimíra Mečiara, Žiak odvetil: „Absolútne nie.“
Žiak povedal, že Lexove vyšetrovacie spisy sú prísne tajné. „Kým nie sú odtajnené, čo sa o tom vie? Len to, čo povedia predstavitelia štátnych orgánov, vyšetrovatelia. Aj uznesenie o obvinení je prísne tajné, to je rarita,“ povedal.
Ľubomír Lintner Žiakovi pripomenul zverejnené telefonáty Lexa – Hudek, Lexa – Martinka, ktoré dokazujú ich zainteresovanosť na únose Michala Kováča ml. „Pán Žiak, vy teraz trváte na právnom puritánstve, ale pravda sa mohla ukázať, keby váš líder nebol dal pochybné a amorálne amnestie.“
Predseda Hnutia za demokraciu (HZD) Ivan Gašparovič povedal, že sa Lexu nezastáva: „Musí sa zodpovedať za všetko, čo mu orgány činné v trestnom konaní preukážu.“ O Mečiarovej amnestii poznamenal, že ju nemožno zrušiť. „Či to urobil správne, alebo nesprávne, to sa musíte spýtať jeho,“ dodal. (sp)