Balík návrhov francúzskeho ministra vnútra Nicolasa Sarkozyho určený na posilnenie bezpečnosti obsahuje aj návrhy o prostitúcii. Sarkozy chce riešiť iba jednu naliehavú stránku tohto široko rozvetveného a v mnohých ohľadoch ilegálneho biznisu, avšak zákonmi ťažko stíhateľného. Stav, v ktorom čoraz viac prostitútok prichádza z krajín východnej Európy a Afriky ilegálne a k prostitúcii sú nútené. Návrh dal podnet širokej debate a o prostitúcii, ktorá vo Francúzsku chýbala od 70. rokov. Mnohí žiadajú dôkladnejšiu reguláciu tohto problému zákonmi.
Verejná mienka sa teraz nelíši podľa línie pravica-ľavica, oba tábory majú svojich „abolicionistov a reglementistov“. Tí prví sú za zákaz: prostitúcia vraj nie je nič iné ako obchod so ženským telom a forma otroctva. Druhá skupina chce prostitúciu regulovať zákonmi, píše denník Libération. Sarkozyho návrh, hlasy za pokuty zákazníkom a zákazy starostov na jednej a legalizácia verejných domov na druhej strane.
Keď poslanec pravicovej Únie pre prezidentskú väčšinu (UMP) Franois Panafieu predstavil svoje predstavy o legalizácii nevestincov v médiách, parížska radnica protestovala medzi prvými. „Sme nespokojní s formou, v akej sa už teraz vykonáva prostitúcia … v podstate sa hlásime k abolicionistom,“ oznámila Anne Hidalgová, prvá tajomníčka ľavicového starostu mesta Bertranda Delanoa. Radnica pripravuje štúdiu o formách prostitúcie v hlavnom meste a na základe neho nový systém zákazov a policajných kontrol. Tvrdí však, že to samo osebe nestačí, potrebný je nový zákon. Veľmi podobne rozmýšľa aj jeho pravicový kolega v Metz, ktorý prostitútky vypovedal z ulice v čase od 13 h poobede do 2 h ráno. Prostitútky v Metz mu vyhlásili právnu bitku: „Úplný zákaz prostitúcie porušuje individuálne slobody,“ tvrdia ich advokáti. Zákazy platia aj v Štrasburgu, Aix-en-Provence a v ďalších mestách.
Podľa oficiálnych údajov v súčasnosti vo Francúzsku približne 15-tisíc mužov a žien predáva svoje telo. Zmenil sa aj profil prostitútky: prevažne ide o ženu zo zahraničia (60 percent). Mnohé z nich boli k prostitúcii donútené, mafia ich vydiera zabitím člena rodiny. Najmä v Afrike sú časté únosy dievčat.
Zákon vo Francúzsku prostitúciu nezakazuje, trestá sa len reklama, exhibicionizmus a kupliarstvo. Od marca tohto roku aj zákazníci neplnoletých dievčat – tromi rokmi väzenia a 45 000 eur pokuty. (kl)
Dva krajné príklady legislatív o prostitúciiŠvédsko
Myšlienka bola postaviť prostitúciu mimo zákona – od januára 1999 zákazníkovi sexuálnych služieb hrozí šesť mesiacov väzenia. Prostitútky nič neriskujú. Zákon je feministický – prijal ho parlament s najväčším zastúpením žien vo svete. Prostitúciu považuje za prejav mužského násilia na ženách, a preto žena nemá byť trestaná ešte raz zákonom. Štúdie zatiaľ nepreukázali významný pokles prostitúcie po jeho prijatí. Prostitúcia sa vytratila z ulíc, ale stala sa lepšie organizovanou, menej viditeľnou. Presťahovala sa do masážnych salónov a solárií, na predmestia a na vidiek, kde je policajná kontrola slabšia.
Holandsko
Od 1. októbra 2000 je prostitúcia legálna profesia, verejné domy sú biznis ako každý iný. Hlavnou myšlienkou bolo podriadiť prostitúciu zákonu a kontrole, zabrániť zneužívaniu detí, a žien bez papierov a tiež zlikvidovať čierny obchod s drogami a so zbraňami, ktorý sa často odvíjal vverejných domoch. Radnice sa však vzopreli a povolenia pre tento druh povolania sa získavajú ťažko. Veľkou prekážkou sú napríklad hygienické pravidlá: vyváranie spodnej bielizne alebo samostatná sprcha pre klienta a pre mnohých je lukratívnejší ilegálny spôsob existencie.
(kl)