WASHINGTON – Letecké útoky Spojených štátov proti teroristickej sieti al-Káida a hnutiu Taliban v Afganistane si vyžiadali stovky životov na civilistoch. Napísal to včera denník New York Times (NYT).
Podľa vplyvného amerického denníka udalosti za posledných šesť mesiacov na 11 miestach v Afganistane pripravili o život až 400 civilných osôb. Príčinou tejto tragickej bilancie môže byť skutočnosť, že síce je správne stanovený cieľ, ale civilisti prídu o život kvôli použitiu neprimerane veľkej sily pri útoku.
Predstavitelia ministerstva obrany tvrdia, že v posledných mesiacoch sa stratégia zmenila a na likvidáciu zvyškov oddielov al-Káidy a Talibanu sa vo väčšej miere používali pozemné sily. NYT poukazuje na to, že nálety, ktoré stále prebiehajú, majú pre obyvateľstvo tragické následky. Denník tieto informácie získaval po americkom leteckom útoku na dediny v provincii Uruzgán začiatkom júla, keď bolo zabitých najmenej 54 civilistov.
Pracovníci americkej organizácie Global Exchange, ktorá uskutočňuje prieskum po celom Afganistane, NYT povedali, že majú zoznam 812 civilistov, ktorí boli doteraz zabití pri náletoch Američanov. Táto bilancia sa však podľa nich zvýši.
Podľa afganského ministra zahraničných vecí Abdulláha Abdulláha by mal Afganistan pri určovaní cieľov amerického letectva hrať väčšiu rolu. „Prajem Američanom úspechy, ale pokiaľ sa situácia nezlepší, ďalej sa už nebudeme môcť na tom zúčastňovať,“ povedal Abdulláh pre NYT. Časté chyby amerických vojakov podľa NYT vychádzajú aj z neznalosti regiónu. „Američania nepoznajú naše tradície alebo našich nepriateľov,“ konštatuje Jan Muhammed, guvernér provincie Uruzgán, kde Američania omylom bombardovali civilistov.
Podľa Muhammeda, ktorý strávil tri roky v talibanskom väzení, by sa mali Američania najskôr kontaktovať na miestnych. „Vždy povedia, že budú viac koordinovať útoky s nami,“ hovorí Muhammed. „Zabili mojich ľudí v Uruzgáne. Povedali, že už podobné chyby neurobia a skontaktujú sa s nami, ale potom znova všetko zopakujú.“ Čo podľa amerického denníka najviac hnevá pána Muhammeda a pracovníkov medzinárodných organizácií je americký prístup, ktorý NYT opísala ako „bezstarostnú spúšť“.
(čtk, rek)