Perlou výstavy je ríšska koruna. Zlatá koruna vyzdobená vzácnymi kameňmi a perlami je originálom, odhaduje sa, že bola vyrobená v polovici 10. storočia. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Vzácnych korún sa možno dotýkať len v rukavičkách. Uhorská kráľovská koruna sv. Štefana z druhej polovice 12. storočia je vystavená v maďarskom parlamente, na výstavu do Bratislavy požičali kópiu. Originál podľa maďarského zákona nesmie opustiť hranice Maďarska.
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Na Bratislavskom hrade zajtra otvoria jedinečnú výstavu – exponáty, ktoré budú vystavené, sú poistené na 4,1 miliardy korún.
„Výstava Stred Európy okolo roku 1000 je právom označovaná za výstavu tisícročia,“ hovorí generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Ján Papco. Zachytáva korene spoločného vývoja v stredoeurópskom priestore a videli ju už v Budapešti, Berlíne, Manheime a v Prahe.
Vzácne exponáty, ktoré sú uložené v špeciálne klimatizovaných vitrínach, dovážali z okolitých štátov za prísnych bezpečnostných opatrení. Pozlátený kalich pochádzajúci z Byzancie napríklad priniesol z Maďarska monsignor s dvoma kuriérmi a policajným sprievodom.
Myšlienka usporiadať takúto výstavu sa zrodila v roku 1997. Odborníci z Nemecka, Poľska, Maďarska, Česka a Slovenska sa dohodli, že vytvoria expozíciu, ktorá predstaví spoločné dejinné a kultúrnohistorické predpoklady vzniku stredoeurópskych národov. 10. storočie vybrali, lebo vtedy sa v strede Európy sformovalo spoločenstvo kresťanských štátov, ako ich v podstate poznáme dodnes.
Príprava výstavy trvala 4 roky, podieľalo sa na nej 193 archeológov, historikov, archivárov, reštaurátorov zo všetkých zúčastnených štátov.
Autorom sa podarilo zapožičať asi 2800 jedinečných pokladov zo 179 múzeí, inštitúcií a súkromných zbierok z dvanástich krajín Európy. Na Slovensku ich bude približne 1600. Dominuje im svätoštefanská koruna, svätováclavská prilba a brnenie, ríšska koruna a kopija svätého Maurícia.
Mnohé z vystavovaných predmetov nie sú verejnosti bežne prístupné a nikdy neboli takto sústredené na jednom mieste. Niektoré originály sú vystavené len v krajine pôvodu a najvzácnejšie exponáty boli vystavené len v krajine, ku ktorej patria.
V Bratislave si výstavu bude možné pozrieť do 20. októbra.