WASHINGTON – Americký internetový gigant America Online od roku 2000 až do tohtoročnej akvizície mediálneho koncernu Time Warner, ale aj po nej, zvýšil svoje tržby niekoľkými „nekonvenčnými“ transakciami. Napísal to včera denník Washington Post. Denník však po preštudovaní stoviek dokumentov a z množstva rozhovorov s predstaviteľmi firmy dospel k pochybnej sume len 270,1 milióna dolárov, čo je z hľadiska celkových tržieb AOL smiešna čiastka.
Investigatívni novinári sa na AOL vrhli, aby vytvorili ďalší prípad účtovného škandálu veľkej americkej firmy, podobný aféram spoločností Enron a WorldCom. Výsledkom však bola len správa, ktorá, ako povedal agentúre Reuters hovorca AOL, „je vo faktoch a ich analýze pomýlená a vo svojich záveroch zavádzajúca“.
Zistenia Washington Post sa týkajú predovšetkým účtovania reklamných transakcií. Cieľom malo byť nafúknuť tržby a tým potlačiť u investorov pri realizácii fúzií za 16 miliárd dolárov obavy z negatívneho vplyvu poklesu reklamných príjmov v internetovom odvetví na tržby spoločnosti.
„V tejto atmosfére a vo svetle uskutočňovaného prevzatia Time Warner chcela AOL udržať rýchly rast príjmov z reklamy a z komerčnej činnosti,“ uviedol denník.
Prezident AOL Robert Pittman na jeseň 2000 verejne poprel, že by sa spoločnosť obávala poklesu reklamných príjmov, hoci fakty hovorili opak. Proti tomuto popieraniu z najvyšších miest spoločnosti sa podľa svojich slov staval vtedajší finančný riaditeľ Robert O‘Connor, ktorý potom na jar 2001 rezignoval.
AOL na zistenia denníku odpovedala, že transakcie boli účtované správne a spoločnosť si zachovala prísny a účinný systém vnútornej kontroly, čo potvrdil aj audítor Ernst&Young. Objem údajne pochybných tržieb je navyše „celkom mikroskopický“ a predstavuje menej ako dve percentá z celkových tržieb vrátane príjmov z užívateľských poplatkov. Taká suma podnikanie spoločnosti nijako neovplyvňuje a na jej ziskovosť nemala žiaden vplyv, povedal hovorca AOL John Buckley.
Pred mediálnym zjednodušovaním zložitých účtovných problémov a ich kriminalizáciou v stredu varoval šéf centrálnej banky USA Alan Greenspan. Ten v Kongrese povedal, že účtovné bilancie sú zložitou záležitosťou a závisia od množstva faktorov vrátane odhadov, kde je možné urobiť chybu.
(čtk)