Na konci minulého roka bolo na celom svete približne 160 miliónov ľudí bez práce, čo je o 20 miliónov viac ako pred troma rokmi. Väčšina z nich sú mladí ľudia, ktorí hľadajú svoje prvé zamestnanie, tvrdí vo svojej správe Medzinárodná organizácia práce (ILO), patriaca pod Organizáciu Spojených národov.
Z celkového počtu nezamestnaných 50 miliónov ľudí bez práce pochádza z priemyselne vyspelých krajín, kam organizácia zaradila aj strednú a východnú Európu. Podľa ILO pozítívny vývoj z hľadiska zamestnanosti bol najviditeľnejší v Spojených štátoch a niektorých ďalších vyspelých krajinách. Vo väčšej časti sveta však počet novovytvorených pracovných miest nestíha rásť tak rýchlo ako ponuka na trhu práce. Tá rastie nielen vďaka prírastkom obyvateľstva, ale aj kvôli prepúšťaniu v rámci reštrukturalizácie. ILO okrem toho tvrdí, že pol miliardy zamestnaných ľudí nemá dostatočný príjem na to, aby udržalo svoju rodinu nad úrovňou chudoby – jeden dolár na deň. Tieto problémy sú dôsledkom toho, že rast ponuky práce predbieha rast dopytu, tvrdí autor štúdie Rašid Amjad. „Svetová ekonomika musí vytvoriť 500 miliónov pracovných miest v nasledujúcich 10 rokoch, aby sa jej podarilo uspokojiť nových záujemcov o prácu a znížiť súčasnú úroveň nezamestnanosti,“ tvrdí Amjad. Podľa ILO sa tento cieľ podarí dosiahnuť iba za predpokladu, že svetová ekonomika bude rásť aspoň takým tempom ako v posledných rokoch. Pracovná sila totiž v nasledujúcej dekáde vzrastie asi o 460 miliónov ľudí, z čoho dve tretiny budú z Ázie, ale len tri percentá z Európy a zo Spojených štátov.
Časť nových pracovných by mala vytvoriť revolúcia v informačných technológiách. Aby však aj rozvojové krajiny mohli na tomto profitovať, musia zvýšiť úroveň vzdelania a telekomunikčnú infraštruktúru. Len päť percent svetovej populácie sa aspoň raz živote pripojilo na internet, pričom skoro všetci používatelia siete sú z priemyselne rozvinutých krajín.
GABRIEL KÁDASI