vzdať svojho kresla.
„Dôveryhodná spolupráca už nie je možná,“ vyhlásil Schröder po schôdzke predsedníctva vládnych sociálnych demokratov (SPD). Novým ministrom obrany sa stane doterajší predseda frakcie SPD v parlamente Peter Struck.
Odvolanie Scharpinga neprišlo úplne neočakávane. Jeho pozícia je pre rôzne aféry a sporné rozhodnutia už dlhšie oslabená aj vnútri jeho strany. Schröder však zrejme definitívne stratil trpezlivosť potom, čo sa dostalo na verejnosť, že Scharping má obchodné vzťahy s marketingovou agentúrou Hunzinger. Tá okrem iného organizuje prednášky a semináre rôznych politických celebrít.
Podľa magazínu Stern šéf firmy je Scharpingovým osobným priateľom a okrem honorárov za tri vystúpenia vo výške 60-tisíc mariek mu na bankový účet v rokoch 1998-99 poukázal ďalších 80-tisíc mariek ako preddavok za plánované memoáre.
Scharping tieto údaje potvrdil, no zároveň zdôraznil, že sa zachoval korektne. Ako člen vlády od roku 1998 by nesmel vykonávať túto vedľajšiu činnosť, honoráre sa však vraj vzťahovali na prácu z predchádzajúcich rokov. „Boli to riadne príjmy, ktoré som aj priznal daňovému úradu,“ povedal Scharping a dodal, že celú sumu venoval charitatívnym a politickým organizáciám. „Keď teraz odchádzam, tak so vztýčenou hlavou,“ vyhlásil Scharping, ktorý predtým odmietol dobrovoľnú demisiu.
Kandidát opozičnej CDU/CSU na úrad kancelára Edmund Stoiber povedal, že ministra obrany mal kancelár už oveľa skôr. Scharpinga prvý raz aj z vlastných radov napadli vlani v lete. Kritizovali ho za nedôstojné správanie: práve v deň, keď nemeckí vojaci nastúpili do služby v rámci misie OSN v Macedónsku, dal Scharping zverejniť v časopise Bunte sériu priam milostných fotografií so svojou novou manželkou v bazéne pred vilkou na Malorke. Odtiaľ podnikol niekoľko služobných letov, vždy len na niekoľko hodín, do Macedónska respektíve do Berlína.
Do paľby kritiky sa Scharping dostal neskôr aj pre vyzradenie tajomstva. Bez konzultácií so Spojenými štátmi hovoril o údajných plánoch Washingtonu v rámci vojny proti terorizmu na inváziu do Somálska.
Scharping tiež spôsobil finančné problémy, keď objednal vojenské transportéry v množstve, ktoré vláda vôbec neschválila. A pre chronický nedostatok financií na reformu bundeswehru chýbala Scharpingovi podpora aj v nemeckej armáde. Generálny tajomník opozičnej CDU Laurenz Meyer to zhrnul do vety: „Scharping bol záťažou pre bundeswehr i pre imidž Nemecka.“