Niektorí lekári predpovedali, že New York by mohol zažiť podobný jav. Dr. Michael Silverstein z Lekárskej fakulty Newyorskej univerzity povedal, že mnohé z jeho pacientok mu rozprávali, ako ich 11. september motivoval, aby mali dieťa. Na jar niektorí newyorskí pôrodníci zaznamenali nárast počtu tehotenstiev.
Boom to však ešte nie je. „Myslím, že všetci akosi predpokladali, možno dokonca dúfali, že zažijeme konjunktúru našej profesie,“ povedal Dr. Jeffrey King, šéf pôrodníctva v Nemocnici sv. Vincenta na Manhattane. „Neboli sme však svedkami ničoho mimoriadneho.“
Oficiálne počty pôrodov podľa Newyorskej zdravotníckej sekcie ešte najmenej rok nebudú k dispozícii, ale telefonáty popredným nemocniciam nijako nepotvrdili nárast v pôrodoch 10 mesiacov po tragickej udalosti. „Pôrodníctvo má vrcholy a priepasti. Dnes sú napríklad všetky pôrodné sály plné,“ prezradil King o ôsmich miestnostiach vyhradených pre pôrody. „Pred dvoma dňami boli všetky prázdne. Jednoducho sa to pohybuje cykloch,“ povedal.
Dr. Michael Nuticelli, psychológ v Brewsteri v štáte New York tvrdí, že 11. september povzbudil niektoré páry na počatie potomstva, no iné skôr odradil. „Zo skúseností, a pracujeme so stovkami pacientov, neviem o nijakom náraste alebo poklese pôrodnosti. Tendencia môže byť aj taká, aj taká.“ Na klinike liečia mesačne asi 400 až 500 pacientov, vrátane tých, ktorých priamo ovplyvnili útoky. „Myslím, že účinky sú rovnomerne rozložené na obe strany: – prečo priviesť dieťa na tento svet – a opak – teraz chceme dieťa, lebo nevieme, čo nás čaká zajtra,“ hovorí Silverstein, ktorý spolu s kolegami absolvuje 350 pôrodov denne, čo je skoro 10 % pôrodov na klinike, si ale myslí, že nakoniec sa preukáže nárast pôrodnosti ako reakcia na 11. september. „Ľuďom to dodalo impulz k prechodu na iný životný štýl: život je vraj prikrátky, chceme mať jedného dňa deti. Tak prečo to odkladať?‘“ Môže chvíľu trvať, kým sa boom prejaví. Priemerne trvá páru tri až deväť mesiacov, kým žena otehotnie. (reuters)