Izraelská polícia bola včera okolo Tel Avivu v stave najvyššej pohotovosti pripravená čeliť samovražedným atentátom. Po mesačnej prestávke udreli teroristi za dva dni trikrát - raz pri židovskej osade Immanuel (sedem mŕtvych) a v stredu v noci dvakrát v Tel Avive.
Okrem dvoch atentátnikov boli zabití dvaja zahraniční robotníci a jeden Izraelčan. Okolie Tel Avivu bolo opevnené, všetky prístupy do mesta blokovali cestné zátarasy.
Tri atentáty prerušili relatívne pokojný mesiac, počas ktorého izraelská armáda ostávala v siedmich palestínskych mestách. Ich obsadenie so zavedením úplného alebo čiastočného zákazu vychádzania bolo reakciou na predchádzajúcu sériu atentátov.
90-percentná bezpečnosť
Útočníkov ani tieto opatrenia nezastavili a denník Haarec napísal: „vláda sa ocitla v novom stave bezmocnosti“. Vláda sa teraz musí obhajovať, že opatrenia, ktoré ochromili život 700-tisíc Palestínčanov, boli dosť tvrdé a mali zmysel.
„Nemôžeme zaručiť 100-percentnú bezpečnosť, teraz garantujeme tak 90, ale chceli by sme 96, 97 alebo 98,“ vyhlasuje hovorca vlády Avi Pazner.
V posledných dňoch sa opatrenia začali uvoľňovať - tento trend sa však hneď po atentátoch zastavil. Stojí aj dialóg s palestínskou samosprávou. Tá, ako obvykle odsúdila atentáty - ale Izrael čaká silnejšie gesto: ich zastavenie.
Vláda teraz nič nové nenavrhla, armáda operovala ako každý deň - pri meste Kalkílija vojaci zastrelili ozbrojeného Palestínčana, ďalších dvoch neďaleko Nábulusu. Bombardovala továreň v Mughází v Gaze.
Život v domácom väzení
V siedmich palestínskych mestách opäť zastal život. Prázdne a tiché ulice, žiadni ľudia, žiadne autá. Po uliciach premávajú len sanitky, opisuje atmosféru v Ramalláhu francúzsky denník Libération. Neviditeľná je aj izraelská armáda - napriek tomu sa zákaz vychádzania dodržiava. Nákupy musia obyvatelia stihnúť za hodinu, potom dva až tri dni zasa nič. „Nikdy nezabudneme, nikdy neodpustíme,“ povieva nad jednou z ulíc transparent s odkazom.
Podľa júnového prieskumu majú atentáty stále veľa stúpencov - sedem z desiatich Palestínčanov ich schvaľuje. Americký prezident George W. Bush včera odkázal Palestínčanom, že „teroristické útoky poškodzujú ich snahy o vytvorenie štátu“, podobné boli aj európske reakcie. Oni však rokovaniam neveria. Ak sú palestínski civilisti zabíjaní izraelskými vojakmi - bez ohľadu na to, či sa zúčastňujú na povstaní alebo nie – prečo by mali byť izraelskí civilisti ušetrení, to je podľa BBC ich logika.
„Dostupné“ zbrane
Za posledných 20 mesiacov bolo atentátov podľa britského denníka Guardian 59. Logika Hamasu, ktorý má na svedomí utorkový atentát, je jasná. „Pretože nemáme F-16-ky, Apache, tanky a rakety, využívame všetko, čo sa dá,“ tvrdí Abdul Rantisí, vodca Hamasu. „Nie preto, aby sme sa dostali do raja, pre panny (odmena pre martýra je podľa legendy 70 panien v nebi), ale pretože sme pod okupáciou a pretože sme slabí,“ dodáva. „Zničí to ich ekonomiku, sociálny život. Majú strach a sú nervózni, a to ich donúti opustiť túto krajinu,“ tvrdí Anwar Ajam, brat jedného z atentátnikov. Jeho otec dodáva: „My máme radi martýrium, oni život“.
Spolu s beznádejou rastie aj chuť nových regrútov - fotografie martýrov stále visia na stenách palestínskych domov.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ