i štátom uchádzajúcim sa o vstup do Európskej únie.
Írsko je totiž v tejto chvíli pre európsku integráciu kľúčové – pred rokom tu zlyhal plán na rozšírenie únie, keď sa jeho obyvatelia vyslovili 54 percentami proti jeho prijatiu. Bez ich súhlasu sa však rozširovať nemôže.
„Pre Boha, čo sme vlastne zač, keď to odmietneme? Počas mojich stretnutí s európskymi politikmi sa o ničom inom nehovorí,“ povedal Bono v rozhovore pre írske štátne rádio.
Skeptických spoluobčanov vyzval, aby ratifikovali dohodu z Nice o rozšírení únie. „Hlasovať proti urobí z Írska národ egoistov,“ dodal Bono, ktorý je známy aktivitami na zrušenie dlhov najchudobnejším krajinám. Vo svetovej politike už prakticky niet významného politika, s ktorým by sa nestretol. Tí oceňujú nielen jeho zápal, ale aj odborné znalosti.
Bonovo vyhlásenie nemusí byť v kampani za vstup márne. Je pravdepodobne najpopulárnejším Írom s veľkou autoritou. Referendum pritom najviac ohrozuje slabá účasť – čím menej ľudí príde, tým majú euroskeptici väčšie šance.
Pokiaľ dohoda nebude do konca roka 2002 ratifikovaná všetkými členskými krajinami Európskej únie, jej platnosť vyprší, čo by skomplikovalo postavenie 12 kandidujúcich krajín vrátane Slovenska. (tasr, r)