Naše výrobky predávať nemusia

BRATISLAVA – Slovenskí potravinári a domáci obchodníci sa roky nedokázali dohodnúť na znení zákona, ktorý by obmedzil ekonomicky silné zahraničné super– a hypermarkety. Dohodu sa podarilo nájsť až začiatkom tohto týždňa na trojhodinovej porade.


FOTO SME – PAVOL MAJER


BRATISLAVA – Slovenskí potravinári a domáci obchodníci sa roky nedokázali dohodnúť na znení zákona, ktorý by obmedzil ekonomicky silné zahraničné super– a hypermarkety. Dohodu sa podarilo nájsť až začiatkom tohto týždňa na trojhodinovej porade.

Tesne pred odchodom na dovolenkou prezident Schuster, ktorý odmietol podpísať parlamentom schválený zákon o obchodných reťazcoch, vyzval rozhádané strany na stretnutie a kompromis.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zahraničné reťazce do tvorby zákona oficiálne nevstupovali. Spoľahli sa, že priaznivé podmienky pre ne vybojuje slovenský Zväz obchodu, ktorý so zákonom ako ochranným pláštikom nad domácou výrobou nikdy nesúhlasil.

SkryťVypnúť reklamu

Zväz a výrobcovia sa napokon dohodli, že zo zákona niektoré sporné body vypadnú. Zhodli sa v jednom: zahraničné obchodné reťazce nikto nevyháňa, majú svoje plusy. Treba ich vraj len „umravniť“.

Karol Paulů, prezident Združenia podnikateľov Slovenska, tvrdí, že reťazce sa na Slovensku nesprávajú vždy tak, ako je to obvyklé v ich domovských krajinách – niekedy podľa neho používajú metódy v rozpore s dobrými mravmi. „Na Slovensku už treba zaviesť štandardné prostredie ako na Západe.“

Zahraniční sa bránia

Napomôcť by tomu mal podľa domácich výrobcov spomínaný zákon v novej podobe tým, že by zabránil reťazcom zneužívať ich ekonomickú silu. Zakázal by brať tzv. uvádzacie poplatky, keď výrobca ponúkne reťazcu nový tovar, zakázal by vynucovať príspevky na výstavbu nových hypermarketov alebo tlačiť výrobcov do neúnosne nízkych cien.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré zahraničné reťazce sa už vyjadrili, že pre ne zákon problémom nebude, situáciu sťaží zákazníkovi – ceny sa zdvihnú. Viaceré reťazce však prekvapilo obvinenie z narúšania dobrých mravov. Francúzsky obchodný systém Carrefour popiera, že by sa u nás správal inak ako doma. „Žiadame len také poplatky, aké sa žiadajú všade,“ tvrdí jeho hovorkyňa Jana Havlíčková.

„Vždy s nimi súhlasia obe strany. Z toho profitujú obaja. Tak to funguje všade na svete. Carrefour nepatrí k tým, kto by prišiel a zavádzal iné mravy, než aké uplatňuje v materskej krajine alebo inde. V 31 krajinách nemá tieto problémy.“

Snaha obmedziť reťazce zákonom vychádza podľa nej od tých dodávateľov, ktorí nie sú ochotní prispôsobiť sa trendu vyrábať a dodávať kvalitu včas a v dohodnutom objeme. „Tí, čo to dobre pochopili, a nie je ich málo ani na Slovensku, sa nebúria.“

SkryťVypnúť reklamu

Carrefour tvrdí, že výrobcov netlačí ani do prehnane nízkych cien pod výrobné náklady. Len ak sa dohodne s dodávateľom na akcii, ide cena dole. Ak to zákon zakáže, bude to podľa Havlíčkovej problém pre zákazníka. „Bude mať vyššie ceny.“

Ako znie dohoda

Na pondelkovom stretnutí prezidentská kancelária napríklad presadila, aby zo zákona vypadla časť kritizovaná až z Európskej komisie – príkaz na „proporcionálne“ zastúpenie slovenských výrobkov. Pre Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru bol tento ústupok najťažší.

Predseda Ivan Oravec: „Z pôvodného návrhu 70-percentného zastúpenia slovenských výrobkov v reťazcoch sme spadli až na nulové riešenie. Ale v zákone sú iné potrebné veci, preto ho podporujeme.“

Z pohľadu domáceho obchodu bola najcitlivejšia povinnosť 30-dňovej splatnosti faktúr. Adrián Ďurček, predseda Coop Jednoty (najväčšieho slovenského reťazca), vysvetľuje, že domáci predajcovia „ešte nemajú takú ekonomickú silu ako iné zahraničné siete“. Nemôžu teda za dodaný tovar výrobcom platiť prirýchlo. „Potrebujeme si to trocha rozložiť časovo,“ hovorí. Zákon napokon nariaďuje splatnosť 30 dní, ale po dohode oboch strán pripúšťa aj dlhší čas.

SkryťVypnúť reklamu

Zákon sa bežným postupom dostane na augustovú, poslednú schôdzu parlamentu.

TÁŇA RUNDESOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 307
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 863
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu