Silný verný Alahov sluha najlepším strelcom histórie NBA

História NBA zaznamenala desiatky veľkých postáv. Jednou z najnezabudnuteľnejších je Kareem Abdul-Jabbar, ktorého strelecký sumár 44 149 bodov za dvadsať sezón v najkvalitnejšej basketbalovej lige (1969 – 1989) je dodnes rekordom súťaže.


FOTO – ARCHÍV


V sezóne 1968/1969 sa na scéne NBA objavil zaujímavý nováčik: 218 cm vysoký Lew Alcindor, absolvent University of California v Los Angeles (UCLA). Odborníci v ňom veľmi rýchlo spoznali výnimočný talent, v ktorom sa snúbili schopnosti vtedajších veľkých hviezd – Russelove obranárske a Chamberlainove útočné. Zárukou jeho budúcej úspešnej kariéry bolo spojenie na jeho výšku nebývalej pohyblivosti, v čom na poste pivota nemal páru, s mimoriadnou streleckou potenciou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rodák z New Yorku (16. 4. 1947) ovládol už ako trinásťročný pouličné basketbalové súboje medzi Harlemom a Brooklynom. Nečudo, už vtedy meral 202 centimetrov. Družstvo svojej strednej školy priviedol Lew Alcindor k trom newyorským majstrovským titulom, s tímom UCLA vyhral trikrát uznávanú vysokoškolskú súťaž NCAA.

SkryťVypnúť reklamu

V NBA začal hrávať za mužstvo Milwaukee Bucks. Spolu s inou legendou – Oscarom Robertsonom – vytvoril neporaziteľnú dvojicu. V sezóne 1970/1971 vyhrali pre Bucks titul, Alcindor bol s priemerom 31,9 bodu na zápas najlepším strelcom ligy a zaslúžene získal ocenenie pre najužitočnejšieho hráča (MVP). V nasledujúcej sezóne bol s priemerom 34,8 b opäť najúspešnejším strelcom.

Z Alcindora Abdul-Jabbar

V roku 1971 prestúpil Lew Alcindor, katolícky vychovávaný syn jamajských prisťahovalcov, na islam a podobne ako viacerí významní športovci tých čias prijal moslimské meno – Kareem Abdul-Jabbar. V preklade to znamená Alahov silný verný sluha.

V roku 1975 ho Milwaukke Bucks predali do Los Angeles Lakers, kde odohral ďalších štrnásť sezón. Spolu s fenomenálnym rozohrávačom Magicom Johnsonom vytvoril azda najefektívnejšiu dvojicu v histórii NBA. V osemdesiatych rokoch priviedli svoj tím k piatim titulom. Abdul Jabbar ukončil svoju kariéru v NBA ako štyridsaťdvaročný v roku 1989. Niektoré jeho štatistické údaje – 20 sezón, 1815 zápasov, 57 448 odohraných minút, 44 149 bodov, 3189 zblokovaných striel, šesť titulov MVP – sú dodnes platnými rekordmi súťaže.

SkryťVypnúť reklamu

Basketbalista rebel

Hráč tmavej pleti však na seba neupozorňoval len výkonmi na palubovke. Už v roku 1968 si poštval proti sebe rasistickú časť Ameriky, keď odmietol reprezentovať na olympijských hrách. „Žijem v USA, ale nie je to moja vlasť,“ vyhlásil mladý rebel.

Nezaujímavé nie sú ani dnešné názory Abdula-Jabbara. O úlohe športu v boji o zrovnoprávnenie menšín v USA hovorí: „Hnutie bojujúce na konci šesťdesiatych rokov o občianske práva významne ovplyvnilo život v Amerike. Dalo menšinám do rúk politickú zbraň proti rasizmu a s ním spojeným predsudkom. Myšlienka, že rovnosť je dosiahnuteľným cieľom, získala silné korene a zmenila život v USA. Prispel k tomu aj šport. Podstatné bolo, že súťaže sú spravodlivé, že nikto nie je zvýhodňovaný a úspech závisí len od vlastného výkonu. Verejnosť akceptuje výsledky dosiahnuté na ihrisku.“

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu legendárny basketbalista tvrdí, že dnešné vzťahy medzi bielou väčšinou obyvateľstva a menšinami sú v USA plné rozporov. „To, že sú chudobní v Amerike zanedbávaní, je všeobecným javom zasahujúcim do všetkých etník. Postihuje nielen Afroameričanov.“

Kritika médií

V tejto súvislosti kritizuje Abdul-Jabbar úlohu médií. „Černosi dosiahli úspechy nielen v športe, v poslednom čase sa významne uplatnili aj v politike a ekonomike. Ale médiá prinášajú správy len o čiernych zo šoubiznisu a kriminálnikoch. Ak sa Afroameričania presadia, založia si vlastný podnik, darí sa im a získajú hospodársky a politický vplyv, nikto tomu nevenuje pozornosť. Ale kontroverzný Mike Tyson či problémový Dennis Rodman sa o publicitu obávať nemusia. Rodman sa od Madonny naučil: vytvor si negatívny imidž a zarobíš veľa peňazí. Našťastie sú aj pozitívne vzory a ja sa ich snažím na verejnosti vyzdvihovať. Hviezdy NBA Grant Hill, David Robinson, Tim Duncan sú občiansky príkladní. Dúfam, že mladí ľudia si dokážu správne vybrať.“

SkryťVypnúť reklamu

Nesplnený sen

Kareem Abdul-Jabbar, jedna z najväčších postáv histórie NBA, žije v ústraní. Ťažko znáša, že sa mu nesplnil sen trénovať tím najprestížnejšej basketbalovej súťaže. Len vo februári 2000 ho do funkcie asistenta angažovali Los Angeles Clippers. Pre vtedy 52-ročného člena Siene slávy to bolo druhé trénerské angažmán, rok predtým viedol mužstvo Apache na vysokej škole v Arizone. Za symbolický plat 1 dolár.

Do správ dňa sa jeho meno dostalo v marci 1998, keď mu letisková polícia v Toronte našla v batožine niekoľko gramov marihuany. Po zadržaní sa bránil tým, že „marišku“ užíva na radu lekárov na potlačenie bolestí, ktoré mu spôsobuje častá migréna. Rovnakú výhovorku použil aj o dva roky neskôr, keď ho policajti pri cestnej kontrole zadržali a obvinili z jazdy pod vplyvom marihuany. Zastavili ho pre prekročenie rýchlosti a pri kontrole dokladov zacítili cez otvorené okno auta podozrivú vôňu.

SkryťVypnúť reklamu

Legendárneho Kareema Abdula-Jabbara mali možnosť vidieť v akcii aj slovenskí priaznivci. V septembri 1995 mu tlieskalo obecenstvo zaplnených bratislavských Pasienkov, kde mal so svojím tímom hviezd NBA aj s našimi pozvanými hráčmi Stanislavom Kropilákom a Otom Matickým jednu zo zastávok európskeho exhibičného turné. Zápas proti basketbalovým svetobežníkom z Harlem Globetrotters trochu zaostal za očakávaním. Súperi, z ktorých väčšina niesla na chrbte štyri, ba aj päť krížikov, sa totiž navzdory zákonom biológie rozhodli namiesto obvyklej šou pre „vážny“ duel. Všemocná príroda zvíťazila. PETER ŠEFRÁNEK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 648
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 416
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 280
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 416
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 723
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 936
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu