BRATISLAVA – Poslanec Dušan Jarjabek je jeden z mnohých, ktorých včera pobúrila výška odstupného, ktoré si presadilo vedenie Slovenskej televízie. Včera preto inicioval zvolanie parlamentného výboru pre kultúru a médiá a vyzval Radu STV, Najvyšší kontrolný úrad a ďalšie inštitúcie, aby sa kolektívnou zmluvou zaoberali. Keby to záviselo od neho, tak by v parlamente podnietil hlasovanie o odvolaní Materáka ešte v auguste. Podľa neho vedenie kalkulovalo s tým, že je koniec funkčného obdobia, parlament je nefunkčný a všetko sa mu prepečie. „Predpokladám, že po voľbách, nech tam je ktokoľvek, sa tým musí zaoberať.“
V podobnom duchu sa vyjadril aj predseda licenčnej rady Peter Kováč. Takéto vysoké odstupné pre 90 ľudí považuje za nehoráznosť. Podľa jeho slov by mala v tomto prípade zaujať jasné stanovisko Rada STV, ktorá dohliada na hospodárnosť televízie.
Kolektívnu zmluvu už podpísal ústredný riaditeľ aj zástupcovia odborov v Bratislave a v štúdiách v Košiciach a v Banskej Bystrici. „Zmluva je výsledkom kompromisu,“ povedala šéfka odborov STV Gabriela Goliášová. Na otázku, prečo to odbory odsúhlasili, odpovedala: „Postavili to tak, že ak oni nebudú mať individuálne zvýšené odstupné, nebudú mať zamestnanci zvýšené platy.“ Od 1. júla sa totiž väčšine zamestnancov STV zvýšil plat o 10 percent a vedúci pracovníci s výnimkou manažérov získali príplatky za riadenie. „Okrem iného sme získali zvýšené odstupné pre všetkých zamestnancov z 5 na 6 mesiacov a aj ďalšie zvýšenie odstupného podľa odpracovaných rokov a v súvislosti s odchodom do dôchodku,“ povedala Goliášová.
Rada STV bude zasadať na budúci týždeň. Jej predseda Franek nevylúčil, že sa bude diskutovať aj o Materákovom odvolaní. „Sme kolektívny orgán, musíme o tom rozhodovať spoločne, no návrh môže dať ktorýkoľvek člen rady,“ povedal. Návrh na odvolanie ústredného riaditeľa môže dať len rada, konečný verdikt môže vyniesť hlasovaním parlament.
MIRKA HOROBOVÁ
Stanovisko Slovenskej televízie
Vo včerajšom stanovisku Tatiana Kasalová z komunikačného centra STV pre TASR povedala, že odstupné bude možné riadiacim pracovníkom STV vyplatiť len v prípade, ak ich pracovné pozície budú zrušené. „To znamená, ak by došlo k vážnej reorganizačnej štruktúre vedenia televízie,“ povedala. Podľa jej tvrdení do kolektívnej zmluvy medzi odborármi a manažmentom STV, ktorá stanovuje výšku odstupného, nikdy nebol a nie je zahrnutý ústredný riaditeľ Milan Materák, pretože naňho sa vzťahujú iné ustanovenia. „Šéfa verejnoprávnej televízie volia poslanci Národnej rady, pričom po prípadnom odvolaní nemá nárok na dvanásťmesačné odstupné.“
V zmluve STV sa však hovorí, že televízia poskytne odstupné pri rozviazaní pracovného pomeru so zamestnancom výpoveďou alebo dohodou podľa Zákonníka práce. (r)