Zahraniční aktéri mierového procesu na Blízkom východe včera čiastočne vyčistili napäté ovzdušie. Rozpory v niektorých otázkach, najmä vzťahu k palestínskemu vodcovi Jásirovi Arafatovi ale pretrvávajú. Posun, ktorý rokovanie prinieslo, možno označiť len ako mierny.
Stretnutie však signalizuje, že nový mechanizmus v riešení konfliktu pomaly začína fungovať. Štvorka sa totiž dohodla na vytvorení viacerých medzinárodných pracovných výborov, ktoré by mali koordinovať pomoc Palestínčanom a monitorovať ich reformy. Aktívne by sa v nich mali angažovať aj arabské štáty.
USA a Rusko zastupovali na rokovaní ministri zahraničných vecí - Colin Powell a Igor Ivanov, Európsku úniu vysoký predstaviteľ pre zahraničnú politiku Javier Solana a dánsky šéf diplomacie Stig Möller, OSN generálny tajomník Kofi Annan. Prizvaní boli aj ministri zahraničných vecí arabských štátov.
Kvarteto sa zhodlo, že palestínsky štát musí spĺňať isté kritériá - vládu zákona a musí mať životaschopnú ekonomiku voľného trhu, ktorá bude slúžiť záujmom palestínskeho ľudu. Vyjadrilo spokojnosť nad „silným záujmom Palestínčanov o reformu“. Uznalo, že Izrael má právo na sebaobranu - ale vyzvalo ho, aby prijal opatrenia, ktorými by pomohol vzniknúť palestínskemu štátu. Mal by sa tiež stiahnuť za hranice spred septembra 2000.
USA ostali izolované, pokiaľ ide o zosadenie Arafata. Rozpor v tejto otázke však v tejto chvíli nekomplikuje spoločné medzinárodné úsilie - na tom sa kvarteto zhodlo. Dánsky minister zahraničí Per Stig Möller tvrdil, že diskusia o Arafatovi trvala 30 sekúnd. USA s ním prerušili vzťahy - Rusko, EÚ a OSN nie. Podľa nich majú Palestínčania právo vybrať si sami svojho vodcu vo voľbách v januári a dovtedy budú rokovať s Arafatom. Ak ho Palestínčania znovu zvolia, tak aj potom.
Práve v čase newyorských rokovaní Arafat po prvý raz oznámil, že v januárových voľbách bude kandidovať za prezidenta, pokiaľ ho Organizácia pre oslobodenie Palestíny (OOP) navrhne.
Komuniké obsahovalo aj veľmi ostro formulované odsúdenie samovražedných atentátov. Sú „morálne absolútne neprijateľné a vážne poškodzujú legitímne ašpirácie palestínskeho národa“. Stanovisko sa podobá na vyjadrenia európskych politikov a neprotirečí stanovisku arabských štátov. Jordánsko a Egypt doň nepresadili vypracovanie „konkrétneho akčného plánu“ a USA odsúdenie Arafata. Washington a zvyšok kvarteta sa nezhodli ani v ďalších veciach napríklad, aké sú priority. Podľa Powella je to bezpečnosť Izraela - ktorá sa podľa Annana bez pokroku v ostatných oblastiach nedá dosiahnuť natrvalo. (kl, reuters)