Od volieb v Holandsku uplynuli už dva mesiace. Už dva dni po voľbách bolo jasné, ako bude vyzerať nová vládna koalícia. Budú v nej kresťanskí demokrati, Listina Pima Fortuyna a liberáli z Ľudovej strany za slobodu a demokraciu. Holandsko však na svoju vládu stále čaká.
Je jasné, že strana populárneho populistického politika Pima Fortuyna, ktorého tesne pred voľbami zastrelili, za ten čas stratila. Najnovší prieskum ukázal, že dnes by Listinu Pima Fortuyna volilo menej ľudí. Jej postavenie v novej vláde by tak bolo ešte slabšie.
Z moci si však veľa neukrojila ani tak. Dostane len štyri ministerské kreslá. Zdá sa, že novú vládu viac ovplyvnil už mŕtvy Fortuyn ako jeho nástupcovia, ktorí budú reálne vládnuť. Nová vláda totiž poslúchla jeho odkaz a začala so šetrením a sprísnila imigračnú politiku.
Nový kabinet chce šetriť, lebo chce investovať do vzdelávania a bezpečnosti. Súčasťou toho sú aj priškrtené rozpočty ministerstiev. V praxi to bude znamenať, že prepustia približne desaťtisíc úradníkov. Fortuynov nástupca Mat Herben v duchu Fortuynovho odkazu zdôrazňuje, že extra peniaze sa dajú získať efektívnou prácou a odbúraním byrokracie.
Šetriť sa bude aj v oblastiach, ktoré naznačujú sprísnenú imigračnú politiku: vláda už nedá ďalšie peniaze na vzdelávanie v neholandsky hovoriacich inštitúciách - napríklad tureckých a marockých.
„Celý imigračný proces bude teraz v našej zodpovednosti. Od momentu, ako príde žiadateľ o azyl do krajiny, až dovtedy, kým bude integrovaný,“ povedal Mat Herben a dodal, „je to presne to, čo Pim Fortuyn vždy chcel.“
Herbenovi sa síce podarilo presadiť nový post - ministerstvo imigrácie a integrácie, ale strana musela zo svojej antiimigračnej rétoriky mierne zľaviť. Napriek tomu budú musieť imigranti, ktorí neurobia test z holandčiny a neprejdú skúškou na občianstvo, zaplatiť pokutu. Podstatne sa skomplikuje aj príchod rodinných príslušníkov novoprišelcov. Vláda zriadi špeciálnu organizáciu, ktorá sa bude zaoberať deportovaním nežiaducich azylantov. Ilegálnych imigrantov budú tvrdo trestať.
Autor: MARTINA BREZINSKÁ, Amsterdam pre SME