Carla Del Ponteová vyšla z kancelárie prezidenta Juhoslávie Koštunicu nahnevaná. Tvrdohlavá žalobkyňa haagskeho tribunálu, ktorá len pred pár dňami ukázala Chorvátom, že je aj šikovná diplomatka, dostala od uvážlivého srbského experta na ústavné právo košom. Väčším problémom než rozdielny pohľad na právo bolo načasovanie návštevy.
Koštunica krátko predtým osobne prebral s Miloševičom jeho bezpečnosť. To veštilo všeličo – od sľubu ochrany pred „predĺženou rukou NATO“ až po doručenie letenky „smer Haag“. Objavili sa aj signály zvnútra juhoslovanskej špičky – minister spravodlivosti JZR nepovažuje vydanie Miloševiča za neústavné ani Haag neodsudzuje ako spolitizovaný inštitút, ktorý uplatňuje proti Srbom kolektívnu vinu. Koštunica však rozhodol inak.
Práve tento týždeň sa formuje srbská vláda a tá má veľký záujem súdiť Miloševiča doma. Ide totiž najmä o domácu politiku a verejnú mienku. Belehrad odmieta vo vzťahoch so Západom pozíciu prosebníka. Hoci potrebuje ekonomickú pomoc, aj sám má čo ponúknuť. Západ s ním musí rátať v otázke Kosova aj pri pokojnom riešení ambícií Čiernej Hory. Aj preto je Milan Milutinovič, ďalší muž z haagskeho zoznamu, stále srbským prezidentom. Drží kreslo Koštunicovi pre prípad rozpadu Juhoslávie.
Balkánsky syndróm je ďalšia politická zbraň v rukách Koštunicu. Podnet na vyšetrenie zločinov NATO v Juhoslávii Del Ponteová ešte za Miloševiča zmietla zo stola. Dnes sa javí v trochu inom svetle.
BAŠA JAVŮRKOVÁ