PARÍŽ, BELEHRAD – Juhoslovanský prezident Vojislav Koštunica sa v rozhovore pre včerajšie vydanie denníka International Herald Tribune vyslovil proti vydaniu svojho predchodcu Slobodana Miloševiča haagskemu tribunálu (ICTY) a obvinil jeho hlavnú žalobkyňu Carlu Del Ponteovú, že chce „destabilizovať“ Juhosláviu. V rozhovore, ktorý vznikol ešte pred stretnutím s Del Ponteovou, uistil, že ak „niekto chce destabilizovať situáciu v tejto krajine, musí sa správať ako Carla Del Ponteová“.
„Chcel by som, aby bol Miloševič súdený tu v Juhoslávii za vojnové zločiny a za zlé správanie krajiny. Kým nebude naša krajina stabilizovaná a nebudú ustanovené skutočne demokratické inštitúcie, mohla by sa akákoľvek legálna akcia (proti Miloševičovi) zmeniť na popieranie práva a pomstu,“ uviedol v rozhovore.
V komuniké, ktoré vydal úrad Koštunicu po stretnutí s Del Ponteovou, sa uvádza, že v spôsobe spolupráce s ICTY sa objavili hlboké rozpory. „Pani Del Ponteová sa domnieva, že spolupráca nemusí byť riadená zvláštnym aktom, dohodou alebo memorandom o spolupráci, zatiaľ čo juhoslovanský prezident súdi, že takýto dokument je nevyhnutnou podmienkou na spoluprácu,“ uvádza sa v komuniké. Takýto dokument by mal stanoviť individuálnu zodpovednosť bývalých činiteľov za vojnové zločiny. Del Ponteová sa včera stretla v Belehrade s ministrami zahraničia a vnútra JZR, aj s príbuznými Srbov, ktorí zmizli počas kosovského konfliktu a volajú po tom, aby boli albánski separatisti braní na zodpovednosť.
Pred budovou ministerstva zahraničia sa objavili aj demonštranti s podobizňou Miloševiča a červenou vlajkou. Del Ponteová opustila budovu vedľajším vchodom.
Koštunica tvrdí, že vydanie juhoslovanského občana zahraničnému súdu nedovoľuje ústava, iní predstavitelia štátu, napríklad minister spravodlivosti JZR Momčilo Grubac, to v tomto prípade popierajú s tým, že haagsky tribunál je inštitúciou OSN.
Haagska žalobkyňa sa dnes má stretnúť so srbským ministrom spravodlivosti Vladanom Batičom, ktorý povedal, že sa jej bude snažiť vysvetliť emocionálne a psychologické bariéry a negatívne cítenie ľudí voči tribunálu.
S Del Ponteovou sa má stretnúť tiež srbský premiér Zoran Djindjič, ktorý je zástancom súdu nad Miloševičom doma. Djidjič pre agentúru Beta spochybnil haagsku obžalobu Miloševiča ako znôšku špekulácií, novinových výstrižkov a výrokov typu „jedna pani povedala“.
Ešte pred svojou návštevou Del Ponteová v rozhovore pre francúzsky denník Le Figaro pripustila, že „po tom, čo sa proces začne v Haagu, je teoreticky možné zorganizovať vypočúvanie v Belehrade“, s tým, že zákon to umožňuje.
Pokiaľ by JZR nechcela spolupracovať, vydala by sa Del Ponteová na cestu po hlavných európskych metropolách. „Urobila by som všetko pre to, aby Juhoslávia rovnako ako ostatné krajiny oblasti spolupracovala s tribunálom,“ vyhlásila.
Za okamžité zatknutie Slobodana Miloševiča a jeho komplicov a za ich postavenie pred tribunál v Haagu sa včera dôrazne vyslovil aj predseda Parlamentného zhromaždenia Rady Európy lord Russell-Johnston.
„Vyzývam juhoslovanské úrady, zvlášť prezidenta Koštunicu, aby sa ihneď podriadili medzinárodným záväzkom svojej krajiny, čo sa týka spolupráce s tribunálom v Haagu,“ povedal Russell-Johnston v Štrasburgu.
(reuters, čtk, bj)