
Včera sa v bratislavskom hoteli Forum uskutočnila tlačová konferencia spoločnosti Penta Group, a. s., o aktuálnych témach medializovaných v súvislosti s touto spoločnosťou. Na snímke člen predstavenstva Penta Group Jaroslav Haščák. FOTO – TASR, IVAN MAJERSKÝ
BRATISLAVA – Tender na privatizáciu Slovenskej plavby a prístavov (SPaP), ktorý vyhrala spoločnosť Dunajservis s ponukou 311 miliónov a za ktorou stojí finančná skupina Penta Group, sa dostala na program koaličnej rady a zasadnutia vlády.
Predseda SMK Béla Bugár pre SME tvrdil, že ide iba o informáciu, čo sa vlastne v medializovanej privatizácii deje.
Hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová tvrdí, že tender prebiehal úplne štandardne. „Z formálneho hľadiska bol úplne transparentný. Bol vybraný najlepší uchádzač z hľadiska výhodnosti predaja,“ povedala Lesajová.
V jeho priebehu si FNM nechal vypracovať dve nezávislé právne analýzy, aby mal istotu, že v prípade vyradenia štyroch uchádzačov sa dodržiava zákon.
Výkonný výbor, ktorý schvaľoval návrh výberovej komisie, Dunajservis ako víťaza schválil jednomyseľne. Napriek tomu, prezident FNM Jozef Kojda v piatok požiadal listom predsedu výkonného výboru, aby sa neurobili žiadne kroky – teda, aby sa nepodpisovala a ani nepripravovala zmluva.
Vláda, ktorá sa privatizáciou bude zaoberať, nemá právomoc súťaž zrušiť, ale môže fondu odporučiť ďalší postup. Nie je veľa variantov – prezident môže rozhodnutie výkonného výboru len odobriť alebo zrušiť.
Na situáciu, že prezident FNM by zrušil výsledky verejnej súťaže, si Lesajová nepamätá.
Právnik Ernest Valko, ktorý vypracovával jednu zo spomínaných analýz, tvrdí: „Kým nie je podpísaná zmluva, zákon umožňuje súťaž zrušiť.“ Na otázku, či si v takom prípade vie predstaviť ohlasy zahraničných investorov, Valko odpovedal: „To, bohužiaľ, neviem odhadnúť.“
PETER KUNDER