
Skupina lektorov, prvý vpredu Jimmy Bell
Toto je vaše prvé lektorské miesto v zahraničí. Chcete precestovať svet ako učiteľ angličtiny?
„Áno, ale zatiaľ som veľmi spokojný práve tu a chcel by som tu ešte nejaký čas zostať. V Bratislave sa mi páči a Slováci sú mi sympatickí.“
Majú podľa vás Slováci talent na jazyky?
„Sú veľmi dobrí, ale nie najlepší. Asi najlepší študenti angličtiny sú Škandinávci, Holanďania a Nemci.“
Akí sú vaši študenti? Vedia sa vyjadrovať po anglicky?
„Niektorí možno majú na začiatku kurzu tento problém. Ale to je práve úloha učiteľa - dodať ľuďom odvahu rozprávať. Keď sa učíte jazyk, nie je predsa podstatné, že ste použili nesprávny čas, nevedeli slovíčko alebo urobili inú chybu. Dôležité je začať komunikovať.“
Nekladiete teda dôraz na gramatiku?
„Aj gramatika je potrebná. V minulosti sa však kládol na gramatiku oveľa väčší dôraz. Spôsob učenia angličtiny a jazykov vôbec sa za posledných desať rokov veľmi zmenil. Dnes sa považuje za najdôležitejšie odbúrať obavy vyjadriť sa v cudzom jazyku. Gramatika sa dá naučiť aj z knihy. Ale v kurze sa človek učí počúvať, rozumieť a rozprávať. Sám so sebou sa rozprávať cudzím jazykom nenaučí.“
A čo s tými študentmi, ktorí na hodine zaryto mlčia?
„Cieľom lektora je to, aby sa rozhovorili všetci. A záleží to práve od neho. Sú rôzne spôsoby, ako to dosiahnuť - môže dať napríklad dvoch mlčanlivých dokopy. Ani jeden z nich nebude dominovať a nakoniec sa rozhovoria.“
Máte medzi študentami priateľov?
„Áno - mojou najlepšou priateľkou na Slovensku je študentka zo skupiny, ktorú som učil na začiatku. Bol som jej aj na svadbe.“
Angličtina má mnoho gramatických časov. Je skutočne potrebné naučiť sa ich? Používajú sa v bežnej konverzácii všetky?
„Najmä v Británii áno. V Amerike je to možno trošku inak - Američania radi zjednodušujú.“
Sú veľké rozdiely medzi britskou a americkou angličtinou?
„Možno sú niektoré rozdiely práve v používaní časov, niektoré slová majú v americkej angličtine iný význam ako u nás. Ale angličtinou sa hovorí v toľkých krajinách, že neexistuje jeden správny spôsob ako hovoriť po anglicky.“
Odkiaľ sú lektori v Akadémii?
„Väčšina je Britov. Jeden je zo Zimbabwe, jeden z Nového Zélandu, jeden je Ír, minulý rok tu bol jeden Američan a jeden Kanaďan.“
Nemajú študenti problémy, ak ich jeden semester učí Kanaďan a druhý zase Brit?
„Možno pár lekcií, ale potom si zvyknú. Teraz som prevzal triedu po kolegovi, ktorý hovoril iným prízvukom. Na začiatku mi hovorili: James, my ti vôbec nerozumieme. Ale o týždeň to už bolo v poriadku.“
Čo si myslíte o niekoľkotýždňových jazykových kurzoch. Dá sa niečo naučiť za taký krátky čas?
„Áno, ale musí tam ísť človek samostatne. Ak ide so skupinou ľudí, ktorí hovoria po slovensky, je to skôr výlet ako jazykový kurz. Minulé leto som učil skupinu francúzskych detí, asi 10- až 14-ročných. V triede sa zhovárali po francúzsky, keď sa skončilo vyučovanie zhovárali sa po francúzsky - možno trochu počúvali angličtinu, ale používali ju veľmi málo. Cítili sa asi fajn, mali veľa príjemných zážitkov, ale jediný, kto sa niečo naučil, bol desaťročný Poliak, ktorý tam bol sám.“
MONIKA GÁLIKOVÁ