BRATISLAVA – Komerčné poisťovne, ktoré prejavili záujem o poskytovanie povinne zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, zvažujú možnosť, že nakoniec o licenciu na predaj tohto produktu nepožiadajú alebo ho budú poskytovať len vybranej skupine klientov.
Dôvodom je výška poistného stanovená v návrhu zákona, ktorého konečnú formu by mal parlament schváliť v polovici júna tohto roku. V návrhu, ktorý schválila vláda a ktorý už prešiel aj prvým čítaním v parlamente, štát na prvé tri roky obmedzil minimálnu výšku poistného na rovnakú úroveň, ako je v tomto roku, pričom poisťovne ju budú môcť zvýšiť maximálne o 30 percent. Zavedenie týchto limitov má zabrániť tomu, aby poisťovne umelo znížili sadzby v prvom roku a v nasledujúcich ich prudko zdvihli. Poisťovne súhlasia s trojročným prechodným obdobím, ale tvrdia, že ceny sú príliš nízke.
„Za týchto podmienok nie je možné povinne zmluvné poistenie ekonomicky efektívne prevádzkovať,“ povedala na margo maximálnej ceny poistného Lýdia Blažeková, výkonná riaditeľka Slovenskej kancelárie poisťovateľov (združuje poisťovne zaujímajúce sa o povinne zmluvné poistenie). „Môže dôjsť ku kolapsu systému alebo k narušeniu ekonomickej stability poisťovní,“ dodala.
V navrhovanom zákone podľa poisťovní chýba zohľadnenie takých skutočností, ako rast spotrebiteľských cien, vývoj škodovosti (tá v súčasnosti dosahuje viac ako 90 percent – viac ako 90 percent príjmov z tohto poistenia sa vyplatí na náhrady škôd, pričom ostáva len malý priestor na tvorbu rezerv na budúce náklady), potreba financovať Garančný fond (bude vyplácať škody spôsobené nepoisteným alebo nezisteným vozidlom). To sa môže odraziť v tom, že Garančný fond alebo kancelária poistiteľov nebudú mať dostatok financií na plnenie svojich záväzkov.
Z tohto dôvodu poisťovne pripravili vlastný návrh sporného paragrafu, ktorý by umožnil v najbližších rokoch zvýšenie cien poistného. Kým v roku 2002 by bola cena rovnaká, ako ju navrhuje ministerstvo, v rokoch 2003 a 2004 by ju však na základe vývoja inflácie a škodovosti stanovila kancelária poisťovateľov a schválil Úrad pre finančný trh.
Ministerstvo financií so zvyšovaním poistného nesúhlasí a tvrdí, že ceny, ktoré stanovilo, vychádzajú z údajov Slovenskej poisťovne a že sú dostatočné. „Na demonopolizáciu sme sa pripravovali. V rokoch 2000 a 2001 sme zdvihli sadzby, ďalšie zvýšenie by už bolo neúnosné,“ povedala ministerka financií Brigita Schmögnerová. Pripustila však možnosť stanovenia výšky poistného nielen podľa objemu motora, ale aj podľa ceny vozidla.
Podľa Blažekovej hrozí, že ak nebude vytvorený priestor na úpravu cien, komerčné poisťovne nebudú mať záujem o povinne zmluvné poistenie, prípadne ich akcionári im nedajú súhlas, aby požiadali o licenciu. Ministerka sa takejto alternatívy neobáva a tvrdí, že záujem o povinne zmluvné poistenie bude veľký. Jej názor potvrdzuje to, že jednotlivé spoločnosti sú v otázke odmietnutia povinne zmluvného poistenia nejednotné. Spoliehajúc sa na svoju finančnú silu, si nechcú nechať ujsť možnosť dostať sa k veľkému počtu nových klientov, ktorým budú môcť ponúknuť niektoré zo svojich ziskových produktov.
GABRIEL KÁDASI