ropu za potraviny a zdravotné potreby. Cena ropy Brent vyletela tesne pod hranicu 30 dolárov, ale vzápätí mierne klesla na 29,5 dolára.
Irak, ktorý vyťaží denne tri milióny barelov ropy (z toho asi 2,2 milióna sú exportované oficiálne výmenou za potraviny), nezastavil export úplne. Obmedzenie sa týka len ropy dodávanej prostredníctvom dvoch ropovodov do krajín tzv. západného sveta. Dodávky nasmerované do susedných štátov, napríklad Turecka alebo Jordánska, budú pokračovať bez prerušenia.
Zníženie ťažby irackej ropy, ktorá tvorí asi päť percent svetových zásob, bude mať podľa britskej BBC vplyv na dnešné rokovanie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Podľa niektorých pozorovateľov obmedzenie ťažby v Iraku vyvinie tlak na ďalších exportérov, aby zvýšili svoju produkciu ropy a tým predišli prudkému nárastu cien. Pôvodne sa od OPEC-u neočakávala žiadna úprava v objeme ťažby, ale postup Iraku významne zmenil situáciu.
„Musíme počkať, aby sme videli, čo sa stane,“ povedal generálny tajomník OPEC-u Ali Rodriguez. „Uvidíme, ako zareaguje trh v budúcnosti, teraz je ponuka dostatočná,“ dodal Rodriguez. Chabib Khelil, prezident OPEC-u, sa tiež vyjadril, že organizácia bude vždy dodávať toľko ropy, aby uspokojila dopyt bez ohľadu na dôvody, ktoré viedli k poklesu ponuky.
Bezpečnostná rada OSN sa rozhodla pre predĺženie sankčného programu Ropa za potraviny, aby dala Spojeným štátom americkým a Veľkej Británii čas presvedčiť ostatných členov rady o svojom návrhu zavedenia nových sankcií pre Irak. Tie by sa podľa oboch štátov mali dotýkať viac vlády než obyvateľstva.
GABRIEL KÁDASI