BRATISLAVA – O vydaní zadržaného Ivana Lexu teraz s Juhoafrickou republikou rokuje hlavne slovenský Interpol. Informácie neposkytuje žiadne.
Jeden z Lexových obhajcov Juraj Trokan sa k prípadu odmieta vyjadriť. Tvrdí, že sa najprv musí spojiť s Lexovými juhoafrickými obhajcami. „Čakáme na ďalšie informácie.“
Lexa už v kolúznej väzbe bol za sedem skutkov. Sudca ho prepustil, tvrdil, že pominuli dôvody.
Ak by išiel do väzby teraz, týkalo by sa to tých trestných činov, za ktoré zatiaľ vo väzení nebol – sabotáž, zneužitie právomoci verejného činiteľa (v troch prípadoch) v súčinnosti s podvodom a nadržiavaním. Čas väzby už začal plynúť dňom jeho zadržania v Juhoafrickej republike.
Sabotáž, za ktorú je Lexa stíhaný, je podľa trestného zákona veľmi vážny trestný čin. Páchateľovi hrozí desať až pätnásť rokov väzenia. V tejto kauze včera rozhodoval Najvyšší súd, ktorý prikázal krajskému súdu, aby rozhodol o Lexovej vine alebo nevine. Krajský súd chcel vec vrátiť na došetrenie.
Medzinárodný zatykač na Lexu sa týka všetkých jedenástich skutkov, za ktoré je stíhaný vrátane únosu prezidentovho syna. Vo všetkých skutkoch parlament vydal súhlas na vzatie do väzby.
Lexa zatiaľ nebude stíhaný za útek, pretože to podľa právnika Daniela Lipšica z KDH nie je trestný čin, a ani za falšovanie verejnej listiny, pretože nešlo slovenské dokumenty. Lexa bol v zahraničí s falošnými pasmi cudzích štátov.
Lexov falošný pas dávajú viacerí do súvisu s vyhláseniami exministra vnútra Ladislava Pittnera z roku 1998. Pittner vtedy povedal, že SIS za Lexovho vedenia vyrobila niekoľko falošných pasov práve pre možné úteky svojich vedúcich predstaviteľov či ďalšie Lexovi blízke trestne stíhané osoby.