
Prezident Václav Havel sa usmieval už pred verdiktom ústavného súdu. FOTO - ČTK
BRNO – Český ústavný súd rozhodol v spore prezidenta Václava Havla a strán opozičnej zmluvy o novele volebného zákona, ktorá mala zmeniť tvár českej politiky. Súd dal za pravdu prezidentovi vo všetkých bodoch a zrušil časti novely, ktoré podľa prezidenta obmedzujú voľnú súťaž politických strán. Novelu vlani presadili strany opozičnej zmluvy (ČSSD, ODS) ktoré ju ušili tak, aby posilnili svoj vplyv.
Ústavný súd zrušil niektoré časti novely volebného zákona – zvýšenie počtu volebných krajov z ôsmich na 35, spôsob prepočtu získaných hlasov na mandáty podľa upravenej d‘Hondtovej metódy, stanovenie najnižšieho počtu mandátov v kraji na štyri, kauciu vo voľbách do Poslaneckej snemovne a zníženie príspevku za hlas.
Zamietol však žiadosť o zrušenie percentuálnej klauzuly pre vstup koalícií do parlamentu. Na rokovaní bol prezident Václav Havel, predseda Senátu Petr Pithart a podpredseda parlamentu František Brožík (ČSSD). Okrem prezidenta sa na ústavný súd s návrhom na zrušenie časti volebného zákona obrátila aj skupina 33 senátorov.
„Ústavný súd konštatoval, že to, čo Poslanecká snemovňa schválila ako novelu volebného zákona, pokiaľ ide o pomerné voľby do Poslaneckej snemovne, je protiústavné, pretože je to taký hybrid a ústava neznáša zmiešaný systém (medzi pomerným a väčšinovým volebným systémom),“ povedal sudca-spravodajca Vladimír Čermák.
ODS a ČSSD sa budú znovu snažiť presadiť novelu volebného zákona, jej návrh však upravia podľa včerajšieho verdiktu ústavného súdu. Vyplynulo to z vyjadrenia vicepremiéra ČSSD Stanislava Grossa a predsedu ODS a parlamentu Václava Klausa.
Štvorkoalícia na rozdiel od strán opozičnej zmluvy neverí, že by sa ODS a ČSSD znovu podarilo s novelou uspieť v oboch komorách parlamentu. V Senáte má totiž práve ona prevahu. Skutočnosť, že ústavný súd nezrušil percentnú klauzulu, ktorá obmedzuje vstup koalície do snemovne, šéfa Únie slobody Karla Kühnla nemrzí. „Tí, ktorí navrhovali také opatrenie, si mysleli, že tým uškodia štvorkoalícii. Odvtedy, čo má štvorkoalícia v preferenciách zhruba 30 percent, nás to nemusí tak veľmi zaujímať,“ poznamenal.
(čtk, r)