BELEHRAD, HAAG - Juhoslovanská koalícia je stále nejednotná v otázke zákona, ktorý by určil pravidlá spolupráce JZR s tribunálom OSN pre vojnové zločiny (ICTY) a umožnil by vydanie bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča do Haagu. V poradí druhá schôdzka koalície, v ktorej sú zastúpené srbské a čiernohorské strany, počas niekoľkých dní sa skončila včera neúspešne, podľa srbského ministra spravodlivosti Vladana Batiča však rokovania pokračujú ďalej.
Kancelária ICTY medzitým zopakovala svoje stanovisko, že na vydanie Miloševiča nie je potrebný žiadny osobitný zákon. „Transfery obvinených pred ICTY nie sú extradície,“ povedal pre agentúru AFP Jean-Jacques Joris, poradca hlavnej prokurátorky ICTY Carly del Ponte.
Demokratická opozícia Srbska (DOS) zväzového prezidenta Vojislava Koštunicu a čiernohorská Socialistická ľudová strana (SNP), bývalý Miloševičov spojenec, sa nevedia dohodnúť v otázke, či by o vydávaní juhoslovanských občanov mala rozhodovať federálna alebo republikové vlády. Bez SNP nemá DOS potrebnú väčšinu na presadenie zákona vo zväzovom parlamente. Čiernohorskí socialisti navrhli kompromis, aby sa na federálnej úrovni prijal základný zákon s tým, že o konkrétnom postupe pri vydávaní sa bude rozhodovať na republikovej úrovni.
Belehrad zatiaľ vydanie Miloševiča odmieta s odôvodnením, že to juhoslovanská ústava vylučuje. Podľa ICTY je to medzinárodný záväzok JZR a nemožno sa orientovať podľa pravidiel určujúcich vydávanie osôb do iných štátov.
Okrem Miloševiča žiada ICRY vydanie štyroch ďalších predstaviteľov bývalého režimu, ktorých obvinil z vojnových zločinov spáchaných počas kosovského konfliktu na miestnych Albáncoch. Exprezident je od 1. apríla v belehradskom väzení, kde čaká na vznesenie obvinení z korupcie a zneužitia moci. Srbský premiér Zoran Djindjič cez víkend vyhlásil, že proces proti Miloševičovi by sa mohol pred srbským súdom začať v priebehu troch až štyroch mesiacov, pričom nevylúčil možnosť vznesenia žaloby z vojnových zločinov.
Prijatím zákona chce DOS dokázať vôľu spolupracovať s ICTY, čím USA podmieňujú poskytnutie vlastnej a podporenie medzinárodnej finančnej pomoci pre Juhosláviu.
(tasr)