ANKARA - Spojené štáty svoje jednotky z Európy nestiahnu, ubezpečil v Ankare americký minister obrany Donald Rumsfeld. USA podľa neho dodržia svoje záväzky v bezpečnostnej oblasti voči Európe, i keď sa zvyšuje význam Ázie. Rumsfeld v nedeľu začal svoje šesťdňové turné po Európe.
„Je pravda, že význam Ázie sa stále zvyšuje, ale nebolo by logické si myslieť, že by sa preto mohli Spojené štáty odvrátiť od Európy,“ povedal novinárom šéf Pentagonu. Ázia je podľa Washingtonu budúcnosťou, neznamená to však, že tým pádom Európa prestáva byť zaujímavá. Otázka nestojí ,buď - alebo‘,“ povedal minister.
Rumsfeld uistil, že dosiaľ sa v USA nediskutovalo o zmenách v prítomnosti amerických síl v Európe a že nevidí dôvod pre podobné zmeny ani v budúcom období. V Európe podľa neho aj naďalej zostane 100-tisíc amerických vojakov, pripustil však, že ich možno presunú na inú časť kontinentu.
Najväčšie obavy vyvoláva hrozba stiahnutia amerických vojakov z Balkánu. Rumsfeld uistil, že USA nestiahnu bez konzultácie s európskymi spojencami svoje jednotky z Bosny, kde podľa neho misia amerických síl pritom skončila najmenej pred troma rokmi.
Diskusiu o možnom znížení vojenskej prítomnosti Spojených štátov v Európe vyvolala predvolebná rétorika nového amerického prezidenta Georgea Busha, ktorý sa pred januárovým nástupom do Bieleho domu o podobnom vývoji zmieňoval a ktorý nedávno zdôraznil rastúci význam Ázie v otázke bezpečnosti USA.
Nemenovaný člen Rumsfeldovej delegácie citovaný agentúrou Reuters potvrdil, že minister obrany obmedzil vojenské kontakty USA s Čínou v reakcii na spor s Pekingom o prieskumné americké lietadlo, ktoré začiatkom apríla núdzovo pristálo v Číne a doteraz ho tu zadržiavajú. Čínski dôstojníci napríklad už nie sú pozývaní na semináre ázijsko-tichomorského bezpečnostného centra v Honolulu, ktoré je hlavným pozorovateľským strediskom Pentagonu v oblasti. K vojenským vzťahom s Čínou pristupujú teraz USA „prípad od prípadu a súčasnou prioritou je dostať lietadlo späť“, uviedol predstaviteľ.
Rumsfeld včera kritizoval Čínu aj v súvislosti s vojenskou pomocou Iraku. Peking totiž podľa neho vojensky pomáha Bagdadu a tým zvyšuje riziko pre lietadlá, ktoré monitorujú bezletové zóny nad Irakom.
(reuters, čtk)