Víkendové izraelsko-palestínske prímerie prijali Izraelčania aj Palestínčania bez väčších ovácií. V tejto chvíli nie je ešte jasné, akú váhu má Izraelom dlho očakávané dôrazné Arafatovo „stop“ násiliu, ktorým ochránil Palestínčanov pred odvetnou akciou izraelskej armády po dosiaľ najničivejšom atentáte intifády v Tel Avive. Pri poslednej takejto odvetnej akcii izraelskej armády zomrelo pred niekoľkými týždňami 12 palestínskych policajtov. Čas preverí silu slov palestínskeho vodcu, jeho úmysel a jeho autoritu - a zároveň moc, akú majú najmilitantnejšie zložky Palestínčanov, páchatelia samovražedných atentátov. Ešte je zatiaľ predčasné dúfať, že tragické údalosti v Tel Avive boli posledné. Kým denná prax jasnejšie nedá odpoveď na tieto otázky, budú mať v izraelskej armáde vojaci naďalej prst na spúšti.
Muhammad al Hindí, člen Islamského džihádu, lekár, ktorý poskytuje rozhovory a nebráni sa fotografovaniu, si myslí, že Jásir Arafat sa nepostaví proti jeho skupine a nebude zatýkať jej členov. „Jeden Palestínčan nemá žiaden dôvod uväzniť iného Palestínčana,“ cituje ho agentúra AFP. Dodáva, že naopak teraz sú Palestínčania po prvý raz od roku 1948 jednotní v „boji proti sionizmu“, že teraz majú po prvý raz „spoločný vojnový projekt“. Ani Abdulazíz Rantísí, jeden zo zakladateľov Hamasu, z radov ktorého pochádzal páchateľ atentátu v Tel Avive - pre skupinu „hrdina a martýr“ - sa zatiaľ nepripravuje na zmenu. Mylí si, že Arafat vyhlásil prímerie, aby skoncoval so zahraničným nátlakom, píše agentúra Reuters.
Izrael, USA a ďalší zahraniční predstavitelia žiadajú od palestínskeho vodcu, aby zabránil „ľudským časovaným bombám“ z radov týchto dvoch skupín zabíjať izraelských civilistov. Podľa palestínskeho prieskumu verejnej mienky 73 percent Palestínčanov v súčasnosti schvaľuje samovražedné atentáty, čo ešte viac sťažuje Arafatovu úlohu. Ten zatiaľ vyčkáva a namiesto tvrdej policajnej akcie volí vyjednávanie s lídrami skupín, ktoré si zvolili metódu samovražedných atentátov po dohodách z Oslo, uzavretých v roku 1993, keď sa palestínsky vodca upísal mierovému procesu. Túto metódu „boja proti okupácii“ schvaľujú aj mnohí predstavitelia arabského sveta, aj medzi tými, čo neprijímajú vysvetlenia niektorých islamských klerikov, že atentátnik sa po smrti podľa Koránu dostane rovno do neba. (kl)