
Prímerie prinieslo Palestínčanom ďalšie posilnenie izraelskej blokády. Izraelský policajt na stanovišti pri Betleheme kontroluje všetky prichádzajúce autá (vľavo). V okolí Hebronu Palestínčania demontujú izraelskú policajnú barikádu (vpravo). FOTO - REUTERS
JERUZALEM, GAZA - Nervozita a napätie sprevádzali včera krehké prímerie medzi Izraelom a Palestínčanmi, vyhlásené po víkendovom atentáte na diskotéku v Tel Avive, ktorý má už 21 obetí. Na palestínskych územiach zbrane celkom neutíchli, obe strany sa však zatiaľ hlásia k prímeriu, aj keď ho nevnímajú ako príliš optimistický projekt do budúcnosti. Jednak preto, že sa nedokázali zhodnúť ani v tom, aké sú jeho pravidlá a už vôbec nie čo má prísť po ňom, a jednak preto, že na palestínskej strane ho stále odmieta väčšina ozbrojených skupín okrem Fatahu, ktorí včera prímerie podľa svetových agentúr dodržiaval. Obe strany sa navzájom obviňovali z porušovania prímeria. Jeho platnosť sa spochybnila, keď v nedeľu večer židovskú osadu Kfar Darom v pásme Gazy zasiahli mínometné granáty, potom včera ráno bombový atentát v židovskej osade Barkan na západnom brehu Jordánu a prestrelka v pásme Gazy pri Rafáhu. Bilancia násilia však bola oveľa nižšia ako po iné dni, len jeden izraelský vojak utrpel ľahké zranenie.
Poradca palestínskeho vodcu Ahmad Abdul Rahmán si kladie ako podmienku prímeria vyslanie medzinárodných pozorovateľov do oblasti - čo Izrael dôrazne odmieta. Izrael pritom očakáva zatknutie palestínskych teroristov. Rahmán tvrdí, že je veľmi ťažké dodržiavať prímerie v oblastiach pod zmiešanou kontrolou tam, kde sú palestínske sídla prakticky v izraelskom obkľúčení, a preto žiada rozmiestnenie pozorovateľov.
Podľa Palestínčanov sa úroveň násilia znížila o 99 percent, odkedy sa na tradičných miestach konfrontácií rozmiestnili palestínski policajti. Spokojný bol aj izraelský minister zahraničných vecí Šimon Peres, podľa ktorého síce prímerie nie je absolútne, ale chápe ho ako „východisko“. Ďalší izraelskí predstavitelia však vyslovili pochybnosti k víkendovej výzve palestínskeho vodcu Jásira Arafata a úmyslu Palestínčanov zrieknuť sa násilia. Izraelský minister bez kresla Danny Naveh vyhlásil, že vláda nie je so súčasným Arafatovým úsilím spokojná a palestínske opatrenia nepovažuje za dostatočné. Izraelské obavy z možných násilností potvrdzuje aj posilnenie blokády palestínskych území na úroveň, akú opatrenia dosiaľ počas intofády podľa Palestínčanov ešte ani raz nedosahovali.
Kým palestínske vedenie neskoncuje s teroristami, stále ešte ostáva v platnosti alternatíva tvrdého izraelského vojenského úderu. Ariel Šaron včera pred členmi svojej strany Likud obhajoval zastavenie paľby. Podľa neho armáda má stále voľné ruky zasiahnuť, keď budú ohrozené životy Izraelčanov. (kl, reuters, čtk)