Sukarno dokázal zázrak: spojil nespojiteľné a založil Indonéziu

Zjednotil milióny ľudí a dal im krajinu. Po 350 rokoch holandskej koloniálnej vlády a troch rokoch japonskej okupácie založil samostatnú Indonéziu. Pri stovkách národností, kultúrnych a náboženských rozdielov to dokázal bez preliatia krvi. Indonézsky ...


FOTO - ARCHÍV



Zjednotil milióny ľudí a dal im krajinu. Po 350 rokoch holandskej koloniálnej vlády a troch rokoch japonskej okupácie založil samostatnú Indonéziu. Pri stovkách národností, kultúrnych a náboženských rozdielov to dokázal bez preliatia krvi. Indonézsky otec-zakladateľ sa volá Achmed Sukarno. Zajtra by sa dožil 100 rokov.

Bung (brat) Karno, ako Sukarna volajú Indonézania, je dnes veľkým hrdinom, ale aj takmer zabudnutou záhadou. Najmä mladí vraj takmer vôbec nevedia pravdu o jeho živote. Postaral sa o to druhý indonézsky prezident Suharto, ktorý vytlačil Sukarna a zaviedol v krajine krvavú diktatúru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako jeden z mála Indonézanov mohol Sukarno chodiť do elitnej holandskej školy. Práve tam začal rozmýšľať o boji za nezávislosť.

Veľmi rýchlo sa ukázal ako výborný rečník. Koncom 20. rokov založil indonézsku nacionalistickú stranu a pohneval si Holanďanov. V 30. rokoch ho poslali do väzenia. Pred súdom sa obhajoval sám a stal sa hrdinom.

Sto miliónom ľudí potlačovanej kolónie ukázal, že by mohli žiť spolu - ako Indonézania. Jeho naplneným snom bolo spojiť takmer nespojiteľné - stovky národností s úplne odlišnou kultúrnou a jazykovou minulosťou. Aj keď dnes žije Indonézia v neustálej hrozbe rozpadu, čo naštartoval Suharto, jednota bola najväčším darom, ktorý jej Sukarno dal.

Tesne po konci druhej svetovej vojny vyhlásili Sukarno a Mohammed Hatta nezávislosť Indonézie. K skutočnej nezávislosti však bolo ešte ďaleko. Z krajiny museli odísť japonskí okupanti. Spolu s Indonézanmi ich prišli vytlačiť aj Briti a s nimi aj Holanďania. Tí sa na roztrúsené ostrovy vrátili najmä v snahe zobrať si späť svoju kolóniu. O nezávislej Indonézii nechceli počuť.

SkryťVypnúť reklamu

Po rokovaniach, v ktorých zohrávali významnú úlohu Američania, uznali de facto Indonéziu, ale iba na niekoľkých ostrovoch. Pri prvej možnej príležitosti Holanďania Sukarnov štát obsadili a mladého prezidenta zatkli. V krajine to vyvolalo veľký odpor, a keď sa do sporu opäť vložili Spojené štáty, Holandsko muselo ustúpiť. Sukarno mal vyhlásiť akúsi federalizovanú krajinu - Spojené štáty indonézske. Namiesto toho sa stal prezidentom unitárnej Indonézskej republiky.

V tom čase bol takmer božským idolom. Uznával ho dokonca aj Západ. A to aj napriek tomu, že ukázal cestu pre ostatné koloniálne krajiny Ázie a Afriky. „Je to sympaťák. Kombinácia Clarka Gablea a Franklina Roosevelta,“ hovoril o ňom americký veľvyslanec v Indonézii Howard Jones. Spisovateľ Louis Fischer ho charakterizoval ako veľkého milovníka: „Najlepší kľúč k Sukarnovi je láska. Je veľkým milovníkom. Miluje svoju krajinu, ženy a miluje sám seba.“

SkryťVypnúť reklamu

S pribúdajúcimi rokmi ho svet prestal obdivovať. Západ sa začal obávať, že zo štvrtej najľudnatejšej krajiny sveta urobí „komunistického tigra“. Sukarno pozýval do vlády stále viac komunistov a priatelil sa s Čínou. V roku 1965 pri bojoch s Malajziou dokonca nariadil Indonézii vystúpiť z OSN.

V skutočnosti sa však jeho vláda skončila práve po pokuse o komunistický puč. Ten potlačila armáda a k moci sa v roku 1965 dostal mladý generál Suharto. Tak ako vo viacerých krajinách Ázie, Afrike a Latinskej Ameriky, aj tu sa Západ v strachu z komunizmu rozhodol podporiť radšej diktátora.

Sukarna obviňovali z diktátorských manierov. V snahe stabilizovať situáciu zaviedol v krajine takzvanú kontrolovanú demokraciu a vyhlásil sa za doživotného prezidenta. Skutočný diktátor však prišiel až v Suhartovi.

SkryťVypnúť reklamu

Posledné roky prežil Sukarno v domácom väzení na kopcoch nad Jakartou. V roku 1970 zomrel. V roku 2000 sa konali prvé demokratické voľby po 44 rokoch a hviezdou sa stala Sukarnova dcéra Megawati. Dnes je Indonézia tesne pred občianskou vojnou. Zabrániť by jej najskôr mohla práve ona, i keď väčšina pozorovateľov upozorňuje, že jej chýba štátnický rozmer otca.

MATÚŠ KOSTOLNÝ

Zajtra - Poprava odsúdených z Norimbergu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 795
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 634
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 739
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 666
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 645
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 297
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 166
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu