Zlovestná skratka AIDS znamená novodobú smrteľnú chorobu, ktorá má od svojho odhalenia na svedomí 21,8 milióna obetí. Koncom roku 2000 dosiahol počet ľudí, ktorí v sebe majú vírus HIV alebo dokonca ochoreli na AIDS, 36,1 milióna. Na najviac postihnutú Afriku pripadá viac než 70 percent nakazených.
Prvá nákaza už v 30. rokoch
Práve pred 20 rokmi vedci po prvý raz začali v príznakoch novej choroby rozpoznávať jej desivú zhubnosť, ktorá ničí imunitný systém tela a robí ho bezbranným voči triviálnym infekciám. AIDS likviduje imunitný systém človeka vírusom HIV (Human Immunodeficiency Virus, vírus nedostatku imunity).
Vírus HIV sa preniesol na ľudí z opíc - podľa najnovších tvrdení dokonca už v 30. rokoch minulého storočia v Afrike. Genetické testy dokázali, že HIV je príbuzný s podobným vírusom, ktorý napáda šimpanzy, ale nepôsobí im žiadnu ujmu. HIV sa prenáša telesnými tekutinami, najčastejšie pohlavným stykom, spoločným používaním ihiel, z matky na dieťa alebo krvnou transfúziou.
Nakazený človek stráca schopnosť bojovať s akoukoľvek chorobu a môže podľahnúť i zápalu pľúc, hnačkám alebo rôznym nádorom.
Podľa informácií amerického Národného referenčného laboratória pre AIDS sa počet žijúcich ľudí s HIV alebo AIDS vlani zvýšil o 5,3 milióna ľudí. Zatiaľ čo v krajinách západného sveta zaznamenal AIDS po dvoch desaťročiach vďaka výdatnej osvete klesajúcu tendenciu, rozvojový svet a predovšetkým Afriku doslova pustoší. V subsaharskej Afrike sa počet infikovaných HIV vlani zvýšil o 3,8 milióna, takže v tejto najpostihnutejšej a zároveň najchudobnejšej časti sveta dosahuje ich celkový počet už 25,3 milióna. Podľa štatistiky OSN až dosiaľ v Afrike podľahlo AIDS 18 miliónov ľudí, z toho 15 miliónov v subsaharskej časti kontinentu.
Ďalšou kritickou oblasťou je juh a juhovýchod Ázie, kde podľa odhadov pribudlo v roku 2000 ďalších 780-tisíc nakazených, čím sa ich celkový počet zvýšil na 5,8 milióna. Na treťom mieste je s odhadovanými 1,4 milióna nakazených Latinská Amerika.
Postup nákazy v rozvojovom svete urýchľuje chudoba, negramotnosť, nedostatok osvety a liekov. Riešením, ktoré v niektorých oblastiach už prinieslo isté výsledky, by mala byť masívna vzdelávacia a osvetová kampaň, lepšie testy na zistenie vírusu HIV a distribúcia kondómov.
Hrozba z bývalého ZSSR
V poslednom roku sa objavila ďalšia, aj pre Slovensko veľmi znepokojujúca oblasť so zvyšujúcim sa počtom nakazených - krajiny bývalého Sovietského zväzu. Počet prípadov infekcie v týchto krajinách stúpol o viac než 90 percent. V ČR bol v poslednom čase pri náhodnom testovaní zistený vírus HIV napríklad u ukrajinskej prostitútky alebo u ukrajinských väzňov, ktorí sa tu dopustili trestných činov. V SR nepatrí AIDS k ochoreniam, ktoré by postihovalo veľký počet ľudí. Dosiaľ bolo zaregistrovaných 135 prípadov HIV infekcie. Zomrelo 16 chorých.
Súčasná medicína nie je zatiaľ schopná AIDS vyliečiť. Na trhu je 14 rôznych liekov, ktoré prepuknutie ochorenia odďaľujú, prípadne dokážu priebeh choroby mierniť. Nový, v poradí pätnásty liek Kaletra je od septembra bežne dostupný v USA. Európa ešte len čaká na jeho schválenie. (čtk, r)