Dva mesiace starý verejný sľub predsedu juhoslovanskej vlády Zorana Žižiča, že „pokým je on premiérom“, Miloševič nebude vydaný haagskemu tribunálu, priviedol v týchto dňoch Žižičovu Socialistickú ľudovú stranu (SNP) Čiernej Hory na pokraj zúfalstva: práve ona ako koaličný partner srbskej koalície DOS má byť jazýčkom na váhach, ktorý má rozhodnúť o osude návrhu zákona o spolupráci JZR s Medzinárodným súdom pre vojnové zločiny.
Ak by SNP podporila zákon, v ktorom je kameňom úrazu práve extradícia - a ani dovčera ho nepodporila, i keď rokovania pokračujú - premiér bude musieť splniť sľub a podať demisiu. Ak čiernohorskí socialisti, ktorí roky vládli v koalícii s Miloševičom, nakoniec odmietnu podporiť „haagsky zákon“, Juhoslávia sa opäť ocitne v neľahkej situácii. Blíži sa totiž 29. jún, termín darcovskej konferencie na pomoc reformám v JZR, ktorú USA a Európska únia podmienili práve týmto zákonom.
SNP, bývalý Miloševičov partner, mieni naťahovačky využiť aj na zúčtovanie s oslabeným čiernohorským prezidentom Milom Djukanovičom, ktorého čoraz častejšie doma, ale aj v zahraničí obviňujú z kriminality a korupcie, ba aj z fyzickej likvidácie protivníkov.
Vydajú prvého Šešelja?
Spásonosné, i keď dočasné riešenie pre všetkých, v Belehrade aj v Podgorici, by bolo, ak by do prvých extradičných „balíkov“ nemuseli zabaliť „väzňa číslo 1“. O tom, že je to naozaj možné, svedčia nielen zhodné vyhlásenia predákov srbskej koalície i juhoslovanských diplomatov, že Západ nepodmienil darcovskú konferenciu okamžitým vydaním Miloševiča, ale aj koordinovaná príprava verejnosti na možné vydanie straníckych lídrov, akými sú napríklad predseda srbských radikálov Vojislav Šešelj alebo predák Strany srbskej jednoty Borislav Pelevič. K tomu treba pridať aj dva čerstvé zatykače na menej známych, avšak nie menej ukrutných príslušníkov paramilitantných jednotiek v Bosne, Radovana Stankoviča a Dragana Zelenoviča, obvinených zo znásilnenia moslimských žien a dievčat vo Foči.
Bez extradície to nejde
V Haagu tvrdia, že v Juhoslávii je nateraz obvinených spolu 12 a v Bosne a Hercegovine - ešte 26 osôb. Na summite NATO v Budapešti americký šéf diplomacie C. Powell zopakoval, že USA považujú juhoslovanský zákon o spolupráci s haagskym tribunálom za „fundamentálny“ pre rozuzlenie situácie. Srbský premiér Zoran Djindjič v Belehrade na schôdzi parlamentu o Kosove podobne podčiarkol význam zákona pre osud federácie s tým, že bez spornej doložky o extradícii by nemal pre medzinárodné spoločenstvo praktický význam.
Juhoslovanské vedenie sa musí čím skôr vyhnúť hroziacemu nebezpečenstvu porovnania s Miloševičom. Na nedôvere si pozíciu v zjednotenej Európe nevybuduje.
PRE SME - ZDENKO POP, Nový Sad