Slovensko bolo posledné z okolitých štátov, kde nebol žiadny prístup k archívom Štátnej bezpečnosti. Ako prvé boli zverejnené archívy tajnej služby bývalej Nemeckej demokratickej republiky.
Archívy jej tajnej služby Stasi boli zabezpečené pred zničením už v roku 1992 a do správy ich dostal tzv. Gauckov úrad. V roku 1992 začal platiť zákon, podľa ktorého smie každý občan požiadať o nahliadnutie do svojho spisu a do spisov ľudí, ktorí naňho donášali.
Vyskytli sa viaceré sporné prípady, keď spolupracovníci Stasi namietali porušenie svojho práva na súkromie. Podľa zákona však má vždy prednosť právo obete pred právom spolupracovníka tajnej služby. Podobný princíp prevzali do zákonov o spisoch tajných služieb aj iné krajiny, vychádza z neho aj slovenský.
Gauckov úrad zaznamenal vyše 5 miliónov žiadostí. Spoločnosť v bývalej NDR bola najhustejšie „prešpikovaná“ agentmi a spolupracovníkmi Stasi – 17 miliónov východných Nemcov sledovalo 90 000 zamestnancov Stasi a ďalších takmer 200 000 spolupracovníkov.
POĽSKO
V Poľsku sa síce od roku 1989 uplatňoval lustračný zákon, k spisom tajnej bezpečnosti však mali prístup len vybraní pracovníci ministerstva vnútra, ktoré spisy spravovalo. Až v roku 1998 vznikol Inštitút národnej pamäti, ktorý spravuje a sprístupňuje materiály represívnych zložiek a stíha zločiny proti poľskému národu. Občania sa so žiadosťou o informácie môžu obracať na tento inštitút.
Lustrácie v Poľsku prebiehajú cez lustračné súdy. Pred nástupom do funkcie občan urobí vyhlásenie, že nespolupracoval so štátnou bezpečnosťou. V prípade pochybnosti o pravdivosti tohto vyhlásenia môže byť podaná žaloba na lustračnom súde, ktorý preskúma minulosť dotyčného a zistí, či o nej neklamal.
MAĎARSKO
V Maďarsku Úrad histórie spravuje spisy tej časti tajnej služby, ktorá sa zameriavala na boj s vnútorným nepriateľom. Čiastočne sú prístupné verejnosti. Na agentov tohto oddelenia sa tiež vzťahuje lustračný zákon.
Ostatné oddelenia tajných služieb – napríklad špionáž a kontrašpionáž – sa po páde komunizmu pretransformovali a dnes sú súčasťou Maďarskej tajnej služby. Preto spisy z týchto zložiek nie sú prístupné. Reakciou na nedávnu kauzu okolo minulosti maďarského premiéra Pétera Medgyessyho je iniciatíva na rozsiahle sprístupnenie zoznamov tajnej bezpečnosti.
ČESKÁ REPUBLIKA
V Českej republike je prístup k archívom ŠtB možný od roku 1996. Od marca tohto roku môžu českí občania nahliadnuť aj do osobných spisov agentov a spolupracovníkov, ktorí boli na nich nasadení. Podľa odhadov možnosť nahliadnuť do zväzkov využilo niekoľko tisíc ľudí. (mar)