Warner Music 2002
Svoje ďalšie Tubular Bells hľadá britský skladateľ Mike Oldfield, ktorý sa na hudobnej scéne pohybuje asi tridsať rokov. Tubular Bells bola vraj prvá skladba, ktorú zložil ako mladý na piane a odvtedy sa všetky jeho nahrávky porovnávajú s jeho prvotinou.
Po dvojročnej odmlke sa vracia s albumom Tres Lunas. Oldfield dnes naplno využíva možnosti mediálnej interakcie. Album totiž obsahuje aj počítačovú hru nazvanú „jednoducho“ MusicVR-3D Interactive PC Game. Tento skladateľ bol vždy milovníkom nových technológií, ktoré využíval pri inštrumentálnych skladbách, ale v osemdesiatych rokoch ho preslávili skôr pesničky ako Moonlight Shadow, To France, Shadows On The Wall. Jeho tvorba sa vtedy pohybovala na pokraji rocku, popu, elektronickej hudby a new age. Dnes dáva prednosť elektronike. Jeho Tres Lunas a počítačová hra je podľa Oldfielda hrou relaxačného cestovania bez násilia, hudby, delfínov, mačiek, korytnačiek a pavúkov. Musíte len vyzbierať sedem prsteňov.
Robert Plant: Dreamland
Mercury Records 2002
Robert Plant, hlas legendárnej skupiny Led Zeppelin, sa vracia ako sólista. Jeho najnovší album Dreamland nahral so skupinou štúdiových hudobníkov, z ktorých vznikla skupina Strange Sensation. Tá plynulo nadviazala na Plantovu minulosť. Je to folk, blues, psychedélia, ktoré robia z Dreamland jeden z jeho najsviežejších sólových albumov.
Paradoxne polovica skladieb je prevzatých. Dylanovo One More Cup of Coffe v Čechách už prepísal Robert Křesťan a jeho Druhá tráva. Aj Plantova verzia sa približuje originálu. Za to pieseň Hey Joe, ktorú preslávil Jimi Hendrix, má s Plantovou psychedelickou nahrávkou plnou samplov rovnaké iba slová.
Jeho Dreamland pripomína projekt No Quater, ktorý nahral v roku 1995 s ďalším „zeppelinistom“ gitaristom Jimmi Pageom. Vtedy tam účinkoval exgitarista The Cure Porl Thomson, ktorý dnes hrá aj v Strange Sensation. Plant vytiahne skladbu polozabudnutého pesničkára Tim Buckleyho Song To The Siren, aby sa vzápätí nechal unášať kolektívnymi improvizáciami Strange Sensation.
Pohoda I.: 1997 - 2001
Agentúra Pohoda 2001
Najväčší letný hudobný festival na Slovensku sa začína tento piatok a aj tam budete mať možnosť zazrieť toto dvojcédečko. Dva disky sú súhrnnom a letmým prehľadom všetkého, čo sa na pódiách festivalu za päť rokov mihlo. V dramaturgii dvojalbumu, ktorá silno pripomína výber „muža v pozadí i popredí“ festivalu Miša Kaščáka, nájdete štyridsaťdva piesní od slovenských, českých, ruských, rakúskych, maďarských a iných kapiel. Hoci žánrovo sa pesničky hýbu medzi punkom, ska, alternatívou, až po elektroniku, spája ich niečo spoločné - silná dychová sekcia. Poteší, keď začujete Tonyho Ducháčka a Garáž v skladbe Berlín, Psích vojákov, Chiki liki tu-a, Plastikov, Ole Lukkoye, Whiskyho Uličného chodača, ukrajinských Hajdamaky, juhoslovanský Boban Markovič Orkestar, alebo vychytávku od Ali Ibn Rachida Tam vo vysokej tráve.
No Angels: Now… Us!
Universal Music 2002
Predstavte si, že výsledok genetického inžinierstva, na ktorom sa podieľali televízni diváci, televízia a vydavateľstvo, nemecká dievčenská skupina No Angels, ešte stále drží pokope a za pomoci veľkého tímu vydáva druhý album!
Päť Nemiek, krajších, škaredších, starších a mladších sa dalo do písania pesničiek. Námetom je ich život v ktorom dominuje - hádajte čo - láska, rozchody, turné, pesničky, ktoré psychicky pomohli fanúšikom (neuvádza sa k čomu). Anjelská Lucy hovorí: „Nikdy som netušila, že viem písať piesne, hoci som vždy vedela, že som talentovaná hudobníčka.“ No vidíš, Lucy, a keby si tušila, koľko takých ako ty žije na svete!
Všetko je to zabalené do nechutne sprofanovaného R&B, ktoré s rytmom a bluesom nemá už nič spoločné.