
Členovia Tibetského kongresu mládeže ležia na ceste na protest proti návšteve čínskeho premiéra Ču Žung-ťiho v januári tohto roku v Naí Dillí. FOTO - TASR/AP
s popredným americkým aktivistom za ľudské práva.
John Kamm, predseda nadácie Duihua (Dialóg) sídliacej v San Franciscu, pripísal prepustenie Jigma Sangpa snahe Číny po vlaňajšom 11. septembri o zlepšenie vzťahov s Washingtonom. Nie je však presvedčený o tom, že sa čínska politika k Tibetu mení. V prepustení vidí snahu čínskej vlády omámiť kritikov. Už v januári Čína prepustila iného politického väzňa z Tibetu, aby zlepšila svoje vzťahy s USA pred návštevou amerického prezidenta Busha. Teraz sa Čína pripravuje na návštevu čínskeho viceprezidenta Hu-Jintao do Spojených štátov.
Najdlhšie „sediaceho“ politického väzňa Číny zatkli v septembri 1983 a odsúdili ho na 15 rokov väzenia za „kontrarevolučné podnecovanie a propagandu“. Viedol kampaň proti čínskej vláde v Tibete. Trest mu dvakrát predĺžili po tom, čo vykrikoval slogany za nezávislosť Tibetu počas zahraničnej návštevy vo väznici. Pôvodne mal byť prepustený až v roku 2011. Za kritiku čínskej vlády strávil Sangpo v celách a pracovných táboroch aj 60. a 70. roky.
V apríli Sangpu prepustili z väznice v Lhase. Držali ho v domácej väzbe a okolie domu prísne strážili. Sangpo po prílete do Chicaga smeruje do Washingtonu, kde bude žiť s príbuzným a začne liečbu.
Jigme Sangpo bol jedným z piatich väzňov spomenutých americkým veľvyslancom Clarkom T. Randtom počas jeho januárového prejavu v Hongkongu, v ktorom naliehal na Čínu, aby dodržiavala medzinárodné zmluvy.
Čína odstránila všetky odkazy na kontrarevolučné zločiny zo svojej legislatívy v roku 1997. Dnes je najbežnejším obvinením využívaným v podobných prípadoch podvratná činnosť. Podľa čísel čínskej vlády si v dôsledku „ohrozovania štátnej bezpečnosti“ odpykáva tresty 110 väzňov v Tibete.
Čína násilne obsadila Tibet v roku 1950.
(zo, tasr)