
Americký veľvyslanec pri OSN John Negroponte (v strede) rokuje o ICC v sídle OSN v New Yorku. FOTO - TASR/EPA
Nový text rezolúcie hovorí, že ak sa počas najbližších 12 mesiacov pred súd dostane civilný alebo vojenský personál mierových misií OSN, prípad sa odloží až do opačného rozhodnutia BR. Takáto výnimka by sa vzťahovala na krajiny, ktoré neratifikovali Rímsku zmluvu, ustanovujúcu ICC.
K Rímskej zmluve sa okrem Spojených štátov nepripojili Čína, India, Pakistan, Indonézia, Irak, Turecko, Irán, Izrael a Rusko. Z arabských krajín zakladajúcu listinu podpísalo jediné Jordánsko.
Spojené štáty chceli pôvodne presadiť nie iba ročnú výnimku, ale úplné vyňatie Američanov nasadených v misiách OSN spod pôsobnosti ICC. Washington sa obáva, že ICC by mohol byť zneužitý na politicky motivované stíhanie amerických vojakov, nasadených v mierových misiách OSN.
V snahe dosiahnuť takýto ústupok USA vetovali predĺženie mandátu mierových jednotiek SFOR v Bosne. Hneď po prijatí rozhodnutia o ICC prijala BR OSN aj rezolúciu, ktorou sa predlžuje mandát misie OSN v Bosne a Hercegovine. Washington misiu doteraz využíval ako nátlakový nástroj na dosiahnutie svojho.
Európski delegáti v BR OSN sa v názore na prijatý kompromis rozchádzajú. Európska únia aj Francúzsko potvrdili svoju „spokojnosť“. Minister zahraničných vecí Veľkej Británie Jack Straw označil dohodu o ICC za „dobrú“. Podľa Ruskej federácie je dohoda „rozumným kompromisom“.
Aj generálny tajomník OSN Kofi Annan je spokojný.
Berlín v zhode s organizáciou dohliadajúcou na dodržiavanie ľudských práv Human Rights Watch (HRW) prejavili rezervovaný postoj. „Občania, zúčastňujúci sa na mierových operáciách predsa nepotrebujú imunitu,“ vyjadril sa nemenovaný nemecký predstaviteľ.
Podľa kanadského veľvyslanca BR OSN prekročila svoju právomoc, keďže nemá právo meniť nezávislú dohodu medzi suverénnymi štátmi.
Koalícia za ICC je rozhodnutím znechutená. „Dvoma hlavnými porazenými sú USA a BR OSN. Niektorí členovia BR OSN, signatári Rímskej dohody, sa môžu hanbiť, lebo ukázali, že nepoznajú Chartu OSN, medzinárodné právo ani zakladajúcu dohodu ICC,“ uvádza sa v komuniké Koalície za ICC, ktorá zoskupuje približne tisíc organizácií na obranu ľudských práv.
Rezolúcia dáva BR možnosť o rok jednoducho neobnoviť prijatú výnimku. Veľvyslanec USA pri OSN John Negroponte sa však už na túto tému vyjadril jasne. „Ak ICC sa prípadne bude snažiť zadržať amerického občana, Spojené štáty to budú pokladať za nelegitímne. Žiadna krajina by nemala podceňovať naše odhodlanie ochrániť našich občanov.“ Dal tým jasne najavo, že USA pokladajú svoje vlastné súdy za nadradené nad medzinárodný tribunál aj v prípade vojnových zločinov, často páchaných v mene štátu.
(zo, tasr)